2024. október 5., szombat

A dinár a világ második legerősebb valutája?

Pénzügyi stratégák szerint ajánlott szerbiai kötvényeket vásárolni

Az utóbbi 12 hónapban a szerbiai dinár volt a világ második legerősebb valutája, s ehhez elsősorban az a tény járult hozzá, hogy az euróhoz viszonyított értéke több mint három éve a múlt hónapban volt a legmagasabb – értékelte csütörtökön a gazdasági és pénzügyi információkra szakosodott amerikai Bloomberg hírügynökség.

A Szerb Nemzeti Bank (NBS) meglepő döntése, hogy hét hónap leforgása alatt immár harmadszor csökkenti az irányadó banki alapkamatot (ezúttal 3,5-ről 3,25-re), szintén optimizmusra ad okot a befektetők körében, hiszen a dináralapú kötvények értékesebbek a térség összes értékpapírjánál. A New York-i ügynökség megjegyzi: az európai kontinens legnagyobb részétől eltérően Szerbia nem a monetáris politika fokozatos szigorításának irányába halad, és nincs szüksége a kamatok belátható időn belüli emelésére, februárban ugyanis az infláció a központi bank által meghatározott alsó határra süllyedt, s folytatódott a dinár erősödése.

– Kedvezően értékelik a szerbiai kötvényeket – jelentette ki Bécsben Stefan Imre banki szakértő, aki szerint javasolt a dinárkötvények vásárlása. Szerbiában az infláció a múlt hónapban drasztikusan lelassult, 1,5 százalékra, vagyis a decemberinek a felére csökkent, és elérte a 15 havi minimumot. A jegybank közleménye szerint a következő hónapokban is a gyenge árnyomás lesz a jellemző, s a pénzhígulás várhatóan csak a jövő év derekán közelíti meg az NBS által kijelölt 3,0 százalékos célértéket. A Bloomberg kiemeli: a szerbiai kötvények tízéves hozama 5,88 százalékos, duplája a magyar és a cseh értékpapírokénak, és Szerbia azon kevés országok közé tartozik Kelet-Európában, melyek továbbra is pozitív reális hozamot kínálnak a rövid távú befektetésekre.