2024. október 3., csütörtök

Meddig lesz még orosz olaj?

Oroszország a jeges-tengeri olajkészletek kiaknázásában reménykedik

A nyugati szakértők jóslatainak tükrében az oroszországi kőolajforrások 20-25 év múlva kiapadnak. Az orosz illetékesek szerint viszont még 50-60 évig lesz elegendő olajkészlet – írja a Szputnyik orosz hírportál.

A november 8-án életbe lépő Irán elleni amerikai kőolajszankciók bevezetésének előestéjén éles vita tört ki a szakértők között arról, hogy mely ország tudná kompenzálni a világpiacon hiányzó fekete aranyat, és hogy ki fog kulcsszerepet játszani a következő években az olajipar színterén.

Mohammed bin Salman szaúdi koronaherceg a Bloombergnek adott interjújában kijelentette, hogy Oroszország szerepe jelentős mértékben csökkenni fog az iparág terén a következő években. Véleménye szerint a következő 19 év alatt az olajcsúcsot elért Oroszország egyre kevesebb kőolajat fog kitermelni, akár napi tízmillió tonnával is kevesebbet a jelenlegi napi orosz kőolaj-kitermelésnél – állította a koronaherceg azon ország képviseletében, amely jelenleg az Egyesült Államok mellett az oroszok legnagyobb vetélytársa a globális kőolajpiacon.

A koronaherceg nyilatkozata reakciót váltott ki az orosz olajvállalatok körében. Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy Oroszország a világ olajiparának egyik vezetője, és ez hosszú távon nem fog változni. Igor Szecsin, a Rosnyeft vállalat vezérigazgatója szintén tagadta a szaúdi herceg jóslatait. Becslése szerint belátható időn belül a következő három ország lesz az olajpiac vezetője: Szaúd-Arábia, Oroszország és az Egyesült Államok, hiszen mindhárom ország különböző iparágakkal, növekedési mutatókkal és erőforrás-alapokkal rendelkezik.

Vagit Alekperov, a Lukoil igazgatója viszont gyakorlatilag egyetértett a szaúdi véleménnyel, miszerint az oroszországi olajtermelés jelenleg a csúcspontján van, néhány év múlva azonban csökkenéssel kell számolni. A szakértők azonban emlékeztetnek arra, hogy ez a vállalat mindig is a pesszimista előrejelzések híve volt.

A legfrissebb adatok arra mutatnak rá, hogy Oroszország erős pozíciót képvisel az olajpiacon. A Központi Üzemanyag- és Energiakomplexum Intézet közleménye szerint 2018 novemberében éves szinten 4,4 százalékkal nőtt a kőolajtermelés.

Az orosz Természeti Erőforrások Minisztériuma által a 2016–2017-es időszakra vonatkozó, az oroszországi nyersanyagok állapotáról és felhasználásáról szóló jelentés szerint az ország olajkészlete 2016-ra 18,8 millió tonnával, 2017-ben pedig 146,6 millió tonnával növekedett. A Nemzetközi Kőolajmérnökök Szövetségének a szakértők az oroszországi olaj- és gázkészlet értékét 80 milliárd hordóra, vagyis mintegy 11 milliárd tonnára becsülik, ami a világ tartalékainak ötödét teszi ki.

E mutatók alapján Oroszország a nyolcadik helyen áll a világ kőolajkészletét illetően.

Emellett az ország hét olaj- és gázmedencéje közül csupán hármat használtak ki nagyobb mértékben: az észak-kaukázusi és mangislakit (86,2 százalékban), az Ohotszkit (79,2 százalékban) és a Volga–Ural környékit (69,9 százalékban). A nyugat-szibériai lelőhelynek pedig csaknem a fele merült ki.

A szakértők becslése szerint az Északi-sarkvidék alatt mintegy 10 milliárd tonna olaj rejlik. Ez azt jelenti, hogy Oroszország csupán az északi részek révén képes lesz megduplázni az olajkészletét.

A nyugati szakértők szerint Oroszországnak csupán 25-30 évig lesz elegendő olajtartaléka, a Természeti Erőforrások Minisztérium illetékesei azonban úgy vélik, hogy még legalább 55-60 évig kitart a készlet, tekintettel az új olajmezők kiaknázásának lehetőségére.

Harminc éve a legtöbb olajat termelte Oroszország

Októberben harmincéves csúcsra, napi 11,41 millió hordóra emelkedett az orosz olajtermelés, az energiaügyi minisztérium pénteken közzétett jelentése szerint.

Szeptemberben napi 11,36 millió hordó volt az olajtermelés Oroszországban, ami szintén csúcsnak számít a posztszovjet korszakban. A tonnában megadott oroszországi olajtermelés szeptemberben 46,478 millió tonna, októberben 48,262 millió tonna volt. A napi olajtermelést hordóban a Reuters hírügynökség adta meg, tonnánként 7,33 hordó átszámítási aránnyal.

A Rosznyeft 0,4 százalékkal napi 4,00 millió hordóra növelte termelését októberben, a Lukoil pedig 0,5 százalékkal napi 1,68 millió hordóra.

Oroszország naponta 4,826 millió hordó olajat exportált vezetékeken októberben, a szeptemberi napi 4,278 millió hordó után. Az orosz földgáztermelés októberben 63,64 milliárd köbméter volt a szeptemberi 57,64 milliárd köbméter után.

A Reuters hírügynökség olajpiaci kereskedők körében végzett felmérése szerint az OPEC olajtermelése kétéves csúcsra emelkedett októberben, elsősorban az Egyesült Arab Emirátusok és Líbia hozzájárulásának köszönhetően, ami több mint ellentételezte a novemberben életbe lépő amerikai szankcióknak az iráni exportot csökkentő hatását. Októberben a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) 15 tagja napi 33,31 millió hordó olajat termelt, 390 ezerrel többet a szeptemberinél, 2016 decembere óta a legtöbbet. (MTI/Reuters)