2024. október 3., csütörtök

Sztrájkolnak a kataszteri hivatalok alkalmazottjai

Amíg más állami alkalmazottak fizetése emelkedik, a földtani intézet dolgozóié csökken

Szakszervezeti információk szerint országszerte már több mint 100 kataszteri hivatal szüntette be a munkát, azok pedig, amelyek még dolgoznak, a vállalat vezetőségének nyomására teszik. A nišiek az elsők között léptek sztrájkba, ugyanis kiszámították, hogy „75 százalékuknak január 1-jétől akár 11 000 dinárral is csökkenhet a fizetése”.

Nem fogadott ügyfeleket az újvidéki kataszteri hivatal sem (Fotó: Beta)

Nem fogadott tegnap ügyfeleket az újvidéki kataszteri hivatal sem (Fotó: Beta)

Sztrájkba léptek a Köztársasági Geodéziai Intézet (RGZ) újvidéki dolgozói is; egyre rosszabbra forduló anyagi helyzetükre hivatkoznak. Sem a Vasút utcában, sem a Zsidó utcában nem fogadják az ügyfeleket, de a foglalkoztatottak és a biztonsági őrök munkaidőben bent vannak az irodákban.

A szakszervezetek képviselői többször is tárgyaltak az földtani intézet vezetőségével és néhány minisztérium képviselőivel, de semmilyen előrelépés nem történt, így sztrájkot hirdettek.

Az újvidéki kataszteri hivatal bejáratánál az ügyfelek értesítést találnak, mely szerint a hivatal vezetőségének a sztrájkolóhoz való viszonyulása miatt „a következő időszakban a kataszteri szolgálatok zömében megszakítják a munkát. Ezzel kérdésessé válik a szociális és egészségbiztosításhoz szükséges dokumentumok kiadása a veszélyeztetett lakossági kategóriák számára, amiért a Köztársasági Geodéziai Intézet vezetősége lesz a felelős” – áll a szakszervezeti vezetők felszólításában.

Mint a 021-es portál fogalmaz, a sztrájkolók ismételten azt kérték a kormányfőtől, az illetékes minisztertől és Zorana Mihajlović alelnöktől, hogy kapcsolódjanak be a probléma megoldásába. „Készek vagyunk tovább tárgyalni, de most már azok jelenlétében, akik döntéshozatali helyzetben vannak. Semmi ok sincs arra, hogy a közszolgálatokban dolgozók bérének emeléséről szóló határozat ne vonatkozzon a kataszteri alkalmazottakra” – nyilatkozta Nebojša Pejčinović, az RGZ Függetlenség szakszervezetének titkára.

„Amíg más állami alkalmazottaknak emelkedik a fizetése, a földtani intézet dolgozóié csökken, és csaknem 20 százalékkal kisebb, mint 2012-ben volt. Úgy tűnik, a szerb kormány nem látja azt, amit a Világbank lát, és évek óta nem reagál a szakszervezeti követelésekre, olykor még a kormányképviselők által aláírt megállapodásokat sem tartja be. Ilyen körülmények között a sztrájkot szervező szakszervezetek a munkáltatók célpontjává válnak – hangoztatják az érdekvédelmi szervezetek.

Borko Drašković, az RGZ igazgatója nyílt levélben fordult az alkalmazottakhoz. Azt hangoztatja, hogy valójában eleget tettek a szakszervezetek gazdasági és szociális követeléseinek, és már csak a sztrájk beszüntetéséről szóló megállapodás pontosítása van hátra. Arra kéri a foglalkoztatottakat, hogy „ne legyenek hiszékenyek”, és kiemeli, hogy „a szakszervezeti vezetőket a törvény védi, így könnyű nekik másokat törvényszegésre biztatni”. Drašković szerint itt „politikai sztrájkról” van szó, „a 14 ún. szakszervezeti vezetőt nyilvánvalóan kívülről irányítják azzal a céllal, hogy rombolják az intézmény tekintélyét”. A sztrájkolók tagadják a megmozdulás politikai hátterét és a külső mentor létezését. A 021 úgy tudja, hogy a következő napokban országszerte a kataszteri hivatalok 90 százaléka beszünteti a munkát.