2024. október 3., csütörtök

EU: Nem kerül veszélybe a szerbiai acéltermelés

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke arról értesítette Aleksandra Vučić államfőt, hogy az EU javasolt acélbehozatali védőintézkedései nem lesznek jelentős mértékben hatással Szerbiára.

„Értékelésünk szerint az acélimportra vonatkozó intézkedések három termékkategóriát illetően egyáltalán nem, vagy legalábbis nem jelentős mértékben érintik a szerbiai szokásos kereskedelmi folyamatokat” – fogalmaz Juncker válaszul Vučić január 10-ei levelére, melyben a Szerbia elnöke rámutat az acélkvóták lehetséges következményeire. A rangos európai tisztségviselő emlékeztet arra, hogy az utóbbi hónapokban az EB tagjai és szolgálatai a téma kapcsán számos megbeszélést folytattak Ana Brnabić kormányfővel és csapatával.

„Azért került sor ezekre a találkozókra, hogy átfogóan tájékozódjunk az Önök aggodalmának okairól, és hogy fenntartható megoldásokat találjunk. Alkalmam volt erről nemrégiben személyesen is beszélgetni a kormányfővel” – írja Juncker, hozzátéve, hogy e megbeszélések idején az EB képviselői meghatározták azokat a jogi kereteket, melyeket föltétlenül tiszteletben kell tartani, és elmagyarázták, miért gondolják azt, hogy az intézkedések nem lesznek jelentősebb hatással Szerbiára. Megerősítette, hogy a bizottság kötelezettséget vállalt a helyzet újraértékelésére legkésőbb 2019 júliusáig. Ekkor áttekintik az importra vonatkozó legfrissebb adatokat (a tavalyi mutatókkal együtt), és ezek tükrében változások is lehetségesek. Juncker megnyugtatta Vučićot, hogy az EB folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és szükség esetén intézkedik.

Az Európai Unió megszabta ugyan a kvótákat, amire az USA egyoldalú lépései miatt kényszerült, de Szerbiát „lényegében” semmilyen pótvámok nem fenyegetik, ha ezentúl is a szokásos mennyiségben szállít acélt az Unió piacára. Ezt nyilatkozták a Beta hírügynökségnek az Európai Bizottság (EB) Kereskedelmi Főigazgatóságának illetékesei. Közölték, hogy az EU a Kereskedelmi Világszervezet honlapján nyilvánosságra hozta a harmadik országokból érkező acélra vonatkozó kvótákat, és eszerint Szerbia 2019. február 2-a és június 30-a között 56.480 tonna acélt szállíthat az uniós piacra. Július 1-jétől 2020. június 30-áig 145.275 tonnát exportálhat, 2020. július 1-jétől 2021. június 30-áig pedig 152.539 tonnát. 2021. július 1-je után az EU meghatározza majd a továbbiakban érvényes rendet.

A 2018 júliusában bevezetett ideiglenes importkorlátozó intézkedések Szerbiára nem vonatkoztak, és az Európai Bizottságban azt is hangsúlyozzák, hogy szem előtt tartják az EU és a Szerbia közötti Stabilizációs és Társulási Megállapodást, melynek célja a balkáni ország gazdasági erősítése és stabilizálása. Az EB Kereskedelmi Főigazgatóságán úgy vélekednek, hogy a szerbiai kivitel már csak azért sem kerül veszélybe, mert kis mennyiségnek számít az EU teljes acélimportjához képest.