2024. október 7., hétfő

A közfoglalkoztatás népszerűbb, a vállalkozók száma kevesebb

Ötszörös a túljelentkezés a Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság mindhárom támogatási programjára

Mintegy 15 millió dinár értékű támogatást osztott ki tegnap 45 polgári egyesület között a Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság; 167 személy kapott 50 millió dinár értékű támogatást az önfoglalkoztatásra, 128 munkáltató között pedig 60 millió dinárt osztottak szét.

Ivan Đoković, a tartományi kormány alelnöke, gazdasági és idegenforgalmi titkár elmondta, az idei program némely részleteiben különbözik az előző évek pályázataitól. A támogatás révén ugyanis remélhetően szélesedik az a kör, amelyben hathatós eredmények születhetnek a munkáltatás területén. Az idén az újvidéki Oktatási Központtal, valamint a Szerbiai Kőolajipari Vállalattal (NIS) is eredményesnek ígérkező közreműködés született.

– A NIS-szel történő közreműködés révén mintegy száz fiatal munkanélküli jutott álláshoz. A program célja, hogy itthon tartsuk azokat a képzett fiatal szakembereket, mérnököket, akik stabil szakértői alapot képviselnek az olajipar terén – hangsúlyozta Ivan Đoković.

Ivan Đoković átnyújtja a támogatásról szóló szerződést Sövény Rudolfnak, a hajdújárási Rózsa Sándor Civil Szervezet elnökének (Fotó: Ótos András)

Ivan Đoković átnyújtja a támogatásról szóló szerződést Sövény Rudolfnak, a hajdújárási Rózsa Sándor Civil Szervezet elnökének (Fotó: Ótos András)

A vajdasági magyarlakta községekben a közfoglalkoztatásra kért támogatások vannak többségben – tudtuk meg Uzelac Katicától, a gazdasági és idegenforgalmi titkárság foglalkoztatási segédtitkárától.

– Az idén a vajdasági községek közül szinte mindegyik képviseltette magát. A közmunkaprogramra jóval többen, a polgári egyesületek 17 százaléka jelentkezett, míg az új munkahelyek megnyitására nyolc, az önfoglalkoztatási támogatásra csupán hat százalékuk nyújtott be támogatási kérelmet – emelte ki Uzelac Katica.

Ennek oka főként a fiatalok elvándorlásában keresendő. A közmunkákra jelentkező munkaerőt többnyire az idősebb, kevésbé képzett korosztály képezi – tette hozzá a segédtitkár.

Hajdújárás szintén a munkanélküliség és az elnéptelenedés problémájával küzd, mégis akadnak olyan fiatalok, akik elegendő motivációval rendelkeznek ahhoz, hogy itt maradjanak. A Rózsa Sándor Civil Szervezet tavaly alakult meg, kezdeményezői főként helyben tevékenykedő fiatalok.

– Különböző pályázatok elérésére van szükség egy civil szervezet létrehozásához a 21. századi trendek alapján. A kezdeményezéssel párhuzamosan született meg az ötlet, hogy egy olyan ember nevéhez kapcsoljuk a szervezet tevékenységét, aki cselekvő életet folytatott térségünkben – nyilatkozta lapunknak Sövény Rudolf, a civil szervezet elnöke.

Az egyesület a titkárság közmunkaprogramjára nyújtotta be jelentkezését.

– Nagy segítség ez a számunkra, mivel Hajdújárás különféle közterületei mellett, amelyek mind karbantartásra szorulnak, a település igen sikeres futballcsapattal is büszkélkedhet, amely az idén ünnepli hetvenéves fennállását. A Vinogradi Futballklub keretében mindennapos munka folyik, amelyhez elengedhetetlen az új munkaerő – mondta Sövény Rudolf.

A legfőbb cél az új munkahelyek létrejöttének serkentése. Ivan Đoković szerint hathatós eredmény úgy érhető el, ha a civil szektor a helyi közösségekkel, valamint a titkársággal karöltve részese e társadalmi felelősségvállalásnak.