2024. október 7., hétfő

Menekülnek a befektetők az aranytól

Négy éve nem látott eszközkivonás történt a világ legnagyobb aranyalapjából, de más aranyalapokból is forrást vontak ki a befektetők. Ennek oka részben a profitrealizálás, de az is igaz, hogy a világ tőzsdéin kifejezetten jó a hangulat, ilyen környezetben pedig a befektetők nem a menekülő termékeket választják.

A befektetők elkezdték kivonni forrásaikat az aranyalapokból, a legnagyobb eszközkivonásra a világ legnagyobb arany ETF-jében, az SPDR-ben került sor, amelynek az eszközállománya hét százalékkal esett júliusban. Ekkora eszközkivonásra 2013 áprilisa óta nem volt példa. Bár az aranyalapokból történő eszközkivonás elsősorban az SPDR-re koncentrálódott, de más aranyalapokból, így például a COMEX-ből is jelentős forrást vontak ki. A folyamat egyébként azért érdekes, mert a dollár az elmúlt hetekben jelentősen gyengült, ami alapvetően felfelé szokta segíteni a dollárban kifejezett termékek, így az arany árát is.

Az eszközkivonások miatt az SPDR ETF mögötti aranyállomány is jelentősen, 55 tonnával csökkent, július végén 791,88 tonna arany volt az SPDR mögött, amelynek piaci értéke csaknem 32 milliárd dollár.
A befektetők egyrészt azért vonhatnak ki jelentős eszközöket az aranyalapokból, mert:

Kifejezetten jó a hangulat a világ tőzsdéin, ilyen hangulatban a befektetők nem a menekülő termékekbe teszik a pénzüket.

Az amerikai jegybank kamatemelési ciklusa folytatódik, és ez a kockázatmentes eszközöket is egyre vonzóbbá teszi.

Az Európai Központi Bank már az év végén szigoríthat monetáris politikáján, ami a pénzcsapok folyamatos elzárását jelenti, vagyis a rendszerben a likviditás csökken, így olyan eszközökbe is kevesebb pénz jut, mint amilyen az arany.