2024. október 7., hétfő

Piacunkon nincs hollandiai tojás

Szerbiának nincs szüksége behozatalra, így nem is juthatott ide az egészségre káros fipronil rovarölő szerrel szennyezett tojás

A hazai baromfitenyésztők legfőbb gondja az, hogy nem tudják a tojást értékesíteni az Európai Unió piacán – jelentette ki Rade Škorić, a Szerbiai Baromfitenyésztők Közösségének elnöke.

– Évek óta nem importálunk tojást az Európai Unióból, így a piacunkon meg sem jelenhetett az a hollandiai tojás, amelyben az egészségre káros fipronil rovarölő szert találtak. Szerbia, mint piac nem is érdekes az uniós termelők számára – mondta Škorić. (Emlékeztetőül: augusztus első napjaiban volt hír, hogy nagy élelmiszerbotrány rázta meg Európát, a kereskedők több millió tojást voltak kénytelenek hirtelen eltüntetni a németországi, belgiumi és hollandiai boltokból, mert kiderült, hogy fipronilt tartalmaz. 180 holland céget zártak be, és széleskörű nyomozás indult.) – Szerbiában évente mintegy másfél milliárd tojást termelnek ki, ez több mint elég a hazai szükségletekre, s bőven jut kivitelre is. A lakosonkénti évi fogyasztás kb. 200 tojás. Ha ehhez hozzáadjuk az ipar szükségleteit, továbbá azt a mintegy 30 millió darabot, amennyit tavaly felvett a Crna Gora-i és a bosznia-hercegovinai piac, még mindig marad az EU-ba való kivitelre is, ez viszont az összehangolatlan előírások miatt lehetetlen – magyarázta Škorić. A legnagyobb gond az, hogy nincsenek kiviteli engedélyek, azaz olyan certifikátumok, melyekkel garantálni tudjuk, hogy a tojás biztonsággal fogyasztható.

– Nálunk nincsenek kategorizálva a tojástermelésre szolgáló objektumok, a szalmonella ellenőrzését nem hangoltuk össze az uniós követelményekkel, elavultak az előírásaink, a tojástermelésre és -minőségre vonatkozót például még 1989-ben léptettük érvénybe – jegyezte meg a baromfitenyésztők társulásának vezetője. Mint mondta, nehézségek merültek fel az állattartási szabályzat alkalmazásában is, az új szabványok szerinti objektumok felépítése és felszerelése több tíz millió euróba kerül, ami ma Szerbiában nehezen képzelhető el állami segítség nélkül. A baromfitenyésztők évek óta próbálkoznak uniós kiviteli lehetőséghez jutni, az illetékesek viszont erre azt mondják, túl sokba kerülne.

– Súlyosbítja a helyzetet, hogy a tojásszállítmány még csak át sem haladhat az Európai Unió területén, így kútba esik a harmadik piacra való export is. Mindennek következtében a mintegy 800 szerbiai bejegyzett baromfitenyésztő nem használja ki kapacitásait teljes mértékben, sokan csak az év bizonyos időszakaiban termelnek tojást – nyilatkozta a Beta hírügynökségnek Škorić.