2024. szeptember 6., péntek

Tűző napon dolgozni?

Kánikula esetén is lehetővé kell tenni a biztonságos és egészséges munkavégzést

Az elmúlt napokban még a hivatalosan közzétett hőmérsékletek is aggasztóan magasak voltak: Zomborban 35 fokot is kimutattak a mérőállomások, de az ország más városaiban is 33 fokos melegről számoltak be az illetékesek. Köztudott, hogy a szakemberek ilyen rendkívül magas hőmérsékletek esetén nem javasolják a kint tartózkodást, főként 10 és 16 óra között. Ez azonban sokak számára egybeesik a munkaidővel: tűző napon kell dolgozniuk az építőmunkásoknak, de a negyven fokos meleg igencsak megnehezíti a pékek, a szakácsok és az újságárusok munkáját is.

A magas hőmérsékletekre vonatkozó munkaügyi rendelkezések szerint a munkaidő alatt több szünetet is lehet tartani  (Fotó: Ótos András)

A magas hőmérsékletekre vonatkozó munkaügyi rendelkezések szerint a munkaidő alatt több szünetet is lehet tartani (Fotó: Ótos András)

A B92 felkereste az egyik építőipari cég munkatársait, akik beszámoltak arról, hogy a 35-36 fokos hőmérsékleten már egyáltalán nem biztonságos az állásokon dolgozni, hisz a melegtől gyakran megszédülnek. Így inkább sok szünetet tartanak, s ilyenkor igyekeznek jobban felfrissülni. A munkaadójuk biztosít számukra hideg vizet, és a munkaidőt is rugalmasan kezeli. Ezt alátámasztotta az építőipari vállalat tulajdonosa is, aki kiemelte: ha a munkások azt mondják, hogy az adott napon a kánikula miatt lehetetlen elvégezni a feladatokat, akkor szünnapot tartanak, vagy csak a kora reggeli órákban dolgoznak.

A magas hőmérsékletekre vonatkozó munkaügyi rendelkezések világosan megfogalmazzák, hogy az alkalmazottaknak lehetővé kell tenni, hogy a szünet idején levethessék a munkaruhájukat, és biztosítani kell számukra az árnyékos helyet ahhoz, hogy megpihenjenek. Az ajánlások kitérnek arra is, hogy szükség szerint több szünetet is lehet tartani a munkaidő alatt, 15-20 percenként folyadékot kell fogyasztani, illetve kerülni kell koffeintartalmú italokat és a nehezen emészthető ételeket. A szabályozás azt a lehetőséget is előirányozza, hogy a megszokottól eltérő váltásokban dolgozzanak az alkalmazottak, ha a munkafolyamat ezt megengedi, de új munkaerő beiktatására is van lehetőség – nyilatkozta a belgrádi sajtónak Aleksandra Brđić, a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociálpolitikai Minisztérium szakembere. Hozzátette: a tárca mind a munkaadók, mind a munkavállalók körében szorgalmazza azokat a megelőző intézkedéseket, amelyek lehetővé teszik a biztonságos és egészséges munkavégzést.

A szakemberek figyelmeztetnek a kánikulán töltött munkaidő következményeire is: a dolgozók leginkább kiszáradásra, fáradtságra, szédülésre és ájulásra panaszkodnak, de a csökkent munkaképesség is növeli a hibalehetőséget.