2024. szeptember 6., péntek

Továbbra sem kérnek az ukrán gabonából

Öt ország a behozatali tilalom meghosszabbítását követeli az Uniótól

Öt ország fogott össze a gazdáik védelmében, és az ukrán gabonafélék behozatali tilalmának meghosszabbítását követelik az Európai Bizottságtól. Magyarország, Lengyelország, Bulgária, Románia és Szlovákia továbbra is együttműködik az ukrán gabonaügyben – közölte Nagy István magyar agrárminiszter azt követően, hogy az említett államok mezőgazdasági miniszterei aláírták a behozatali tilalom meghosszabbítását követelő egyezményt Varsóban.

Mint ismeretes, az Európai Unió májusban engedélyezte az említett államoknak, hogy érvényesítsék az ukrán gabona behozatali tilalmát azzal, hogy területeiken jóváhagyják az ukrán szállítmányok áthaladását más országok felé. Az említett országok által bevezetett tilalom szeptember 15-én jár le. Az agrárminiszterek szerint elfogadhatatlan az Ukrajnával szomszédos uniós országok számára az ukrán gabonafélék uniós behozatali tilalmának feloldására vonatkozó határidő. Ha az Európai Unió nem hosszabbítja meg legalább december 21-ig ezt a határidőt, Magyarország minden eszközével megvédi a magyar gazdákat – hangsúlyozta Nagy István tárcavezető az MTI-nek adott nyilatkozatában.

FILE - Harvesters collect wheat in the village of Zghurivka, Ukraine, on Aug. 9, 2022. The fate of a wartime deal designed to move food from Ukraine to parts of the world where millions are

(Fotó: Beta/AP)

Fontos szolidaritást tanúsítani Ukrajna felé, a nemzeti piacokat azonban meg kell védeni – mondta a találkozó után Jozef Bíreš szlovák agrárminiszter is. A tilalom meghosszabbításának jelentőségét Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is nyomatékosította. Lengyelország szeptember 15-én nem nyitja meg határait az ukrán gabonafélék számára, továbbra is csak ezek tranzitját teszi majd lehetővé – mondta, és hozzátette, hogy e mellett a tilalom mellett akkor is kitartanak, ha az Európai Bizottság nem egyezik bele a tilalom meghosszabbításáról szóló szabályok kidolgozásába. Sőt: „Varsó fellép akkor is, ha más mezőgazdasági termékek esetében észlelne destabilizációs jeleket” – helyezte kilátásba a tilalom szélesítését Morawiecki. A lengyel kormány álláspontja ugyanis az, hogy „meg kell akadályozni, módosítani kell vagy kompenzálni mindent, ami árt a lengyel mezőgazdaságnak”. Robert Telus lengyel mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter viszont olyan jogi és infrastrukturális mechanizmusok kidolgozására szólította fel az EU-t, amelyek hosszú éveken át fognak működni.
Az agrárminiszterek nyilatkozataikban hangsúlyozták: a közös fellépés nem Ukrajna ellen, és nem is az ukrán gazdák ellen irányul, hanem azért van rá szükség, hogy megvédjék a saját termelőiket. A magyar sajtó tudósítása szerint a találkozón megállapodtak abban is, hogy „azok a piaci zavarokat okozó egyéb mezőgazdasági termékek kivitelének korlátozásában is támogatják egymást, amelyek hozzájárulnak a gazdaság túléléséhez és a gazdák problémáinak kezeléséhez”.
Az öt ország ugyanis továbbra sem gátolná azt, hogy az Ukrajnából származó termékek eljuthassanak harmadik országokba. Olyan „közös európai szolidaritást” szeretnének kidolgozni, amely elősegítené, hogy az ukrán gabona eljusson azokhoz, akik valóban rá vannak szorulva. Az agrárminiszterek tehát fontosnak tartják azoknak a zavarok kiküszöbölését, amelyek a szolidaritási folyosók működésében jelentek meg. Nem engedhető meg ugyanis az, hogy „a drága szárazföldi szállítás miatt a gabona a határ menti országokban ragadjon le” – hangsúlyozta a találkozó után a magyar agrárminiszter.

Nyitókép: FILE - Harvesters collect wheat in the village of Zghurivka, Ukraine, on Aug. 9, 2022. The fate of a wartime deal designed to move food from Ukraine to parts of the world where millions are