2024. július 19., péntek

(Lassan) úszik a ponty Európába

Szerbia exportálhatja a halat, de feldolgozás nélkül nem sokat ér az engedély

A napokban nagy felhajtással közölték a mezőgazdasági minisztériumból, hogy Szerbia engedélyt kapott a halból készült termékek exportjára az Európai Unió országaiba. A halászok azonban mégsem örültek túlzottan. Mert nyilvánvaló, hogy egy új kezdetről van szó, aminek idővel, pozitív hatással lehet a gazdaságra, de feldolgozó kapacitások hiányában ez egyelőre inkább csak egy lehetőség.

Az écskai ponty minősége szavatolt (Fotó: Kecskés István)

Az EU élelmezési és állategészségügyi missziója nemrég megállapította, hogy a szerbiai haltermelés és kereskedelem eleget tesz az európai mércéknek, ami az édesvízi haltenyésztésünk sikereként könyvelhető el. Ezek után feldolgozott, illetve fagyasztott hal exportjára nyílt lehetőség. A gond az, hogy a halgazdaságok zöme nem rendelkezik megfelelő feldolgozó berendezéssel.

Hasonló a helyzet a Nagybecskerek melletti Écska halgazdaságban, ahol 1896 óta foglalkoznak haltenyésztéssel. Háromezer hektárnyi vízterülettel rendelkeznek és a négy nagy halastavuk 1700 hektárt tesz ki. Európa legnagyobb édesvízi halastavaiként tartják azokat számon. A gazdag múltú, több mint száz éves halgazdaság tavaiban egykor évi 4000 tonna halat is lehalásztak, de az elmúlt években kapacitásuk felét sem hasznosították. Két évvel ezelőtt kerültek a Mirotin kompánia többségi tulajdonába. A haltenyésztés felújítására és korszerűsítésére tízmillió eurót fordítottak, aminek köszönhetően a tenyésztést sikerült csaknem megkétszerezniük és már újra évi közel négyezer tonna halat tenyésztenek, amivel hazai berkekben az élre kerültek. Maguk tenyésztik a halivadékot is. Most attól félnek, hogy a hazai piac kicsi lesz a számukra. Marad az egyetlen kiút: az export. Eddig Macedóniába és a boszniai Szerb Köztársaságba jutott (kisebb mennyiségben) a jó minőségű bánáti pontyból. Écska az egyetlen szerbiai halgazdaság, amelyben az EU védnöksége alatt, a hús minőségével foglalkozó belgrádi intézet ellenőrzi a halban levő káros anyagok jelenlétét, az újvidéki Technológiai Kar szakemberei pedig az écskai hal földrajzi eredetéről szóló projektumon dolgoznak. Ezzel az Écska halgazdaság készen áll a visszatérésre a német, a francia, a görög, az izraeli és más országok piacaira, amelyeken korábban jelen voltak. A kiviteli engedély megszerzése után azonban nekik is be kell ruházni a feldolgozó berendezésekbe. Az egyik ilyen tervük a lukácsfalvi halfeldolgozó üzemük korszerűsítése. Megvalósítása nélkül az écskai ponty nem juthat el Európába.

Miközben a hazai ponty keresi az utat a külföldi piacra, addig a hazait kezdi ellepni a panga, a vietnami harcsa, amelyet fagyasztott halfilé formájában kínálnak üzleteinkben. Ezt a halfajtát – feltehetőleg amiért nagy mennyiségű káros anyagot tartalmaz – kitiltották az EU országaiból, az USA-ból és Kanadából.