2024. július 19., péntek

Fizetett szabadság – bizonytalan folytatás

NAGYBECSKEREKI IPOK - Drogkereskedelemből származó pénzt mosták a gyárban?

A gyárban se telefon, se villanyáram (Fotó: Archív)

A nagybecskereki IPOK kukorica-feldolgozó rt. 240 dolgozója április vége óta fizetett szabadságon van, de egyelőre senki sem tudja, hogy mikor folytatják a munkát Európa egyik legnagyobb keményítőgyárában. A 2006-ban elindított csődeljárás és a tavalyi átszervezés után a dolgozók gyakorlatilag elveszítették a részvényeiket most viszont (újra) abba a helyzetbe kerültek, hogy a munkahelyeik fennmaradása sem biztos. A bizonytalanságot csak növeli a szóbeszéd, amely szerint a gyárba gyanús eredetű tőke került. Közben a gyárban kikapcsolták a telefonokat és a villanyáramot.

A dolgozóknak április végén kifizették a februári fizetést és most arra várnak, hogy Damir Čorbić igazgató, illetve a tulajdonos Zoran Ćopić újvidéki üzletember értesítse őket a munka folytatásának időpontjáról. Ćopić a napokban a közvélemény érdeklődésének a középpontjába került, miután Ivica Dačić belügyminiszter Banja Luka-i látogatása idején bekísérte a rendőrség.

Közben a dolgozók azt sem tudják, hogy valójában kinek a többségi tulajdonában van a gyár. Ez nem derült ki a részvényesek nemrég megtartott közgyűlésén sem. A lehető tulajdonosok között emlegették az MK-Grupát, a Viktorija és más vállalatokat is, de a legvalószínűbb az, hogy Zoran Ćopić egy belgrádi és egy újvidéki cégének a kezébe került az IPOK többségi tulajdona. Ugyanakkor a közvéleményben különféle találgatásokat hallani arról, hogy gyanús hátterű pénzt mostak a gyárban. Ćopić ugyanis kapcsolatban volt a mostanában sokat emlegetett, drogkereskedelemmel gyanúsított Darko Šarićtyal. Egyébként az átszervezési terv elfogadása után, a gyár többségi tulajdona (70 százaléka) hivatalosan a helybeli Banat-Seme tulajdonába került.

A nagybecskereki IPOK a régió legnagyobb keményítőgyára, amelyet felkészületlenül ért a privatizáció, közben az elmúlt másfél évtized alatt semmit sem fektettek berendezéseik felújításába. Többszöri igazgatóváltás után 2006 márciusában bevezették a csődeljárást, az átszervezési tervet pedig 2007 februárjában fogadták el, tavaly augusztusban pedig a nagybecskereki kereskedelmi bíróság leállította a csődeljárást. Az újraindulás azonban eddig nem sok sikerrel járt. Elsősorban számlájuk folyamatos zárolása miatt. A fizetések késése miatt a dolgozók tavaly ősz óta többször is leálltak a munkával, közben igazgatóváltás is volt, de mindez nem lendített a szekerükön.