2024. július 18., csütörtök

A városháza előtt a keményítőgyáriak

NAGYBECSKEREKEN MA
Sötétségben, üres magtárakkal (Fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki városháza előtt ma 11 órától tiltakozó megmozdulást tartanak a nagybecskereki IPOK kukoricafeldolgozó rt. dolgozói. A 230 dolgozó már hónapok óta nem kapott fizetést, április vége óta nem dolgoznak, és a kukoricafeldolgozó idény kezdetén végveszélybe került a régió legnagyobb keményítőgyára. A dolgozók bejelentették, hogy ha az egyórás tiltakozásuk eredménytelen marad, akkor napi rendszerességgel összejönnek a város főterén mindaddig, amíg nem tart rendkívüli ülést a városi képviselő-testület, amelynek egyetlen napirendi pontja az IPOK privatizációjának a kivizsgálása lesz.

Az IPOK dolgozói április végén kapták meg a februári bért, majd 45 napi fizetett szabadságra küldték őket. Utána az évi szabadságot is kihasználták, most viszont azt sem tudják, hogy milyen a státusuk a gyárban. Az üzemben uralkodó helyzetet jól illusztrálja az, hogy május óta nincs áramszolgáltatás, (kivéve az ügyviteli épületet) a magtárukban egy szem kukorica sincs, és a raktárukban sincs kész áru.

A dolgozók azt remélik, hogy az állam és az önkormányzat majd segít rajtuk, és hamarosan visszatérnek munkahelyeikre és megkapják elmaradt járandóságukat. A mára tervezett tiltakozó megmozdulás előtt összeül az IPOK privatizációjának a kivizsgálására alakított tényfeltáró bizottság. Az öttagú testületben, amelyet a városi képviselő-testület utolsó ülésén alakítottak, hárman képviselők. A dolgozók a bizottság munkájának a felgyorsítását sürgetik.

A keményítőgyáriak remélik, hogy helyzetük tisztázásához hozzájárul Slavoljub Kneževićnek, az IPOK egykori igazgatójának a minapi letartóztatása, akit az újvidéki Zoran Radulovićtyal és az újvidéki Srđan Blagojevićtyal együtt azzal terhelnek, hogy 483 millió dináros kárt okoztak a nagybecskereki keményítőgyárnak. A rendőrségi közlemény szerint a vizsgálat kiterjed Zoran Ćopić újvidéki üzletemberre, az IPOK jelenlegi tulajdonosára is.

Az IPOK-ban a többszöri igazgatóváltás után 2006 márciusában indult csődeljárás, az átszervezési tervet pedig 2007 februárjában fogadták el. Tavaly augusztusban a nagybecskereki Kereskedelmi Bíróság leállította a csődeljárást, de azóta sem sikerült újraindítani a termelést.