2024. július 18., csütörtök

Hét év alatt húszmillió eurós beruházás

A francia Bongren Kompánia példája azt mutatja, hogy a beruházók célja nem kizárólag a nyereség kimentése - Nagybecskereki Mlekoprodukt
A nagybecskereki tejgyárban az idén 20 százalékkal több sajtot termelnek (Fotó: Kecskés István)

A francia Bongren Kompánia az elmúlt hét év alatt mintegy húszmillió eurót ruházott be a nagybecskereki és a nagykikindai tejgyárakba. A két gyár 415 munkása évente 45 millió tejet dolgoz fel és egy–másfél millió eurós exportot valósít meg, elsősorban az egykori Jugoszlávia tagállamaiban.

Termékeik megfizettetése a mostani viszonyokban nem könnyű, de a Mlekoprodukt nagy forgótőkével rendelkezik. A franciák célja pedig az, hogy a nagybecskereki Mlekoproduktot a Társaság délkelet-európai regionális központjává fejlesszék. Erre megvan minden esélyük, hiszen a régió 14 kirendeltsége közül a legjobbak között vannak. Az évi 2-3 millió eurós fejlesztés pedig azt mutatja, hogy a beruházók célja nem mindig az, hogy az adott országból „kimentsék” a nyereséget.

A Mlekoprodukt többségi tulajdona 2004 februárjában került a francia Bongren Kompánia tulajdonába, egy éve pedig már száz százalékban e családi hátterű társaság irányítása alatt áll. A Bongrennek 28 országban 120 tejgyára és 27 ezer dolgozója van, éves forgalma pedig eléri a 3,5 milliárd eurót.

– Tejgyárunk magánosítása csöndben, botrányok nélkül zajlott, a fejlődésünk pedig a gazdasági válság közepette is töretlen maradt. Talán az volt a döntő, hogy a rajtnál meghatároztuk a célokat, és rájöttünk arra, hogy a legfontosabb céhen belül keresni partnert, nem pedig az úgynevezett univerzális üzletemberek körében. Az évi tervek megvalósítása mellett az elmúlt években a hasznot a gyár felújítására, a termelés bővítésére, termékeink minőségének folyamatos javítására fordítottuk. Az a cél vezérelt, hogy minél felkészültebben érjünk a határ nélküli Európába, ahol a versenyképesség sorsdöntő a piacon való fennmaradás szempontjából – mondja mgr. Živanko Radovančev, aki már három évtizede a Mlekoprodukt igazgatója.

A nagybecskereki tejgyárban az idén 20 százalékkal növelték a sajttermelést, annak ellenére is, hogy 1,7 százalékkal kevesebb tejet vettek át, mint tavaly. Az igazgató szerint nem jó, hogy csökkenőben van a nyersanyag átvétele. A Mlekoproduktnak a folyamatos termelésnövelés mellett akár már jövőre ötmillió liter tej hiányozhat. Szerencsére a termékeik struktúrája lehetővé teszi számukra azt, hogy alkalmazkodjanak a helyzethez. A tejkínálat csökkenésének egyik oka a termelők gazdasági motiváltságának visszaesése, illetve az egy éve változatlan átvételi ár. Živanko Radovančev szerint ezt időben érzékelhették volna a tejgyárak is. Mint mondja, a termelők tejgyárak nélkül megvannak, de a gyárak tejtermelők nélkül már nem boldogulnak.

A Mlekoproduktban jövőre 1,6 millió eurós beruházást terveznek, a gyár energetikai állapotán szeretnének javítani. Megkezdik egy újfajta sajt termelését is, amelynek összetétele hasonlít majd a piacon kínált sajtéhoz.