2025. január 12., vasárnap

Elhúzódó munkaügyi perek

A nagybecskereki Draexlmaier Kompánia dolgozóinak ügyében az Igazságügyi Minisztérium segítségét kérik
A 13 ezer négyzetméteres munkacsarnokban több mint ezren dolgoznak

A Vajdasági Ipari Dolgozók Szakszervezete (SIRV) az Igazságügyi Minisztériumhoz fordult, amelytől azt kérik, hogy vizsgálja meg a nagybecskereki Alapfokú Bíróság egyik bírójának a munkáját, aki szerintük nem tartja magát a törvényszabályokhoz négy munkaügyi perben, amelyet a német Draexlmaier Kompánia a nagybecskereki üzemében dolgozók folytatnak. Zoran Eremić, az említett szakszervezet elnöke tegnap kijelentette, hogy az egyik érintett munkásnő esetében az első tárgyalást a nagybecskereki Alapfokú Bíróság még tavaly szeptember 22-én tartotta meg, azóta hét tárgyalás volt, a soron következő pedig november 11-ére van bejelentve. Ennek ellenére az ügyben nem jutottak előre.

A fenti hozzáállással a munkaügyi perek megoldása hat hónap helyett akár több évig is elhúzódhat. Ez, pedig meghatározza többek között a Draexlmaier Kompánia azon nagybecskereki dolgozóinak a sorsát, akik az elmúlt két év alatt megszakították a munkaviszonyukat, és bírósági úton szándékozzák érvényesíteni a munkaviszonyból eredő jogaikat. Zoran Eremić szerint szembetűnő, hogy a vitás esetek többségében ugyanaz az eljárás jogi alapja, a bíró és a perelt vállalat. A szakszervezeti vezető szerint a Draexlmaierban az elmúlt években több mint ezer munkavállalási szerződést bontottak fel, amelyeket olyan személy írt alá, akinek a neve nem szerepel a Gazdasági Ügynökség jegyzékében. Szerinte ezzel, valamint a perek elhúzásával a bíróság a kompánia érdekeit védi.

Az elbocsátott dolgozók között volt Ksenija Eremić, a Draexlmaierban dolgozók szakszervezetének (SIRV) vezetője is. Fellebbezése után a nagybecskereki munkaügyi felügyelőség utasítására a cég vezetősége kénytelen volt (az eljárás végéig) visszavenni a munkahelyére.

A nagybecskereki új ipari övezetben 2008 nyarán a Draexlmaier Kompánia kétszáz dolgozóval kezdte, jelenleg, három műszakban, már több mint ezren dolgoznak. Az autóiparban világhírnévnek örvendő gyár további bővítést tervez és 2018-ra már négyezer dolgozót szándékoznak foglalkoztatni. Elsősorban a Mecedes-Benz, a BMW, az Audi, a Maybach, a Jaguar, a Bugatti és más autógyárak exkluzív modelljei számára gyártanak műszerfal-alkatrészeket. A gazdasági válság előtt azt rebesgették, hogy a német kompánia kelet-európai székhelyét hamarosan Temesvárról Nagybecskerekre helyezi át.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás