A gyümölcs-, főzelékféle és virágtermesztők érdekeinek a hatékonyabb képviselete céljából alakult 2008-ban a muzslyai Császárkert kft. Hat alapítóval kezdték, jelenleg több mint száz helyi és környékbeli termelő csatlakozott hozzájuk. A helybeliek mellett főleg szentmihályi és lukácsfalvi tagjaik vannak, de vannak soraikban már a távolabbi Tarasról, sőt Szabadkáról is jelentkezett termelő. Egyetlen dolgozóval kezdték, jelenleg a kft.-ben 12-en vannak, de a kooperánsokkal együtt több mint ötven személynek biztosítanak kereseti lehetőséget. Remélik, hogy az idén megkétszerezik a tavalyi forgalmukat.
A társulás egyik feladata, hogy tagjai számára egész évben biztosítsa a folyamatos termelést. Az alapötlet pedig abból a tényből indult ki, hogy a kistermelők egymagukban képtelenek gazdaságosan termelni. Ezért döntöttek néhányan úgy, hogy megpróbálnak együtt dolgozni.
– A kft. célja, hogy megszervezze a termelést a kertészek földterületein, vagyis hogy azt termeljenek, amit a cég el tud adni a piacon. A második ötlet az, hogy ha összefogunk, mindenkinek egy helyről vásároljuk a műtrágyát, a vetőmagot, akkor biztosan olcsóbban beszerezhetjük. A magok megválasztásával pedig hatni tudunk a minőségre is. A zöldségféléknél pedig, ahol a mennyiség is számít, szintén egyforma minőséget tudunk biztosítani. Ennek köszönhetően elértük azt, hogy olcsóbbak vagyunk, termékeink pedig minőségibbek. A cég fő feladata, hogy mindazt, amit a muzslyaiak megtermelnek, eladja, megfizettesse, és a pénzt visszajuttassa a termelőknek. Ennek a hozzáállásnak már megvannak az eredményei, hiszen a második termelési évben megkétszereztük a forgalmat. Az is fontos, hogy a kapacitásokat minden gazdaságban maximálisan hasznosítják, minden családtag részt vesz a munkában, így kevesebb a munkanélküli – mondja Madarász Gyula, a Császárkert eladási részlegének vezetője.
Úgy döntöttek, hogy nem a piacot járják, hanem bekopogtattak a nagyobb kereskedelmi láncokhoz, mint amilyen a vidéken a nagybecskereki Gomex, amelynek egyik fő ellátói. Az üzletláncok azonban folyamatos mennyiségű és állandó minőségű árut igényelnek. Hogyha pedig növekszik a kereslet, a termelőknek is növelniük kell a termelést. A nagyobb mennyiségű termék folyamatos biztosításához viszont hűtőház szükséges, ezért jövőre Muzslya területén szeretnének felépíteni egy ilyen létesítményt. A másik gondjuk az, hogy nincsen ingatlanjuk, így nem juthatnak bankkölcsönhöz.
Goran Kaurić alpolgármester a tegnapi látogatása alkalmával megdicsérte a muzslyai termelők társulását, amely hozzájárul a piac jobb ellátásához. Hangsúlyozta, hogy a helyi önkormányzatnak érdeke, hogy az ilyen életképes vállalkozások létrejöjjenek és dolgozzanak, ezért támogatást ígért nekik.