2024. július 19., péntek

Fizetéscsökkentés a Luxolban

Az utolsó folyósított bér a májusi volt, a napokban várják a júniusit

Többhavi tárgyalás után tegnap a nagybecskereki Luxol, a kozmetikai cikkeket gyártó vállalat vezetése és az Önálló Szakszervezet aláírta a kollektív szerződést, amelynek értelmében csökkentik a dolgozók havi bérét. Erre azért van szükség, mert a gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe került a gyár.

Vladimir Zlatanović, Sonja Pešić és Vladimir Pecikoza (Fotó: Kecskés István)

Vladimir Zlatanović ügyvezető igazgató ez alkalomból kifejezte sajnálkozását, hogy az előállt helyzet miatt a fizetések alacsonyabbak lesznek, mint az elmúlt időszakban. A különbség szerinte nem nagy, annál égetőbbek a vállalat problémái, amelyekhez képest a bércsökkenés drasztikusabb is lehetett volna. A tegnap aláírt kollektív szerződés egyik kikötése szerint a gazdasági helyzet javulása esetén tüstént változnak majd a fizetések is.

A kollektív szerződés aláírása után tárgyalnak azzal a hatvan-egynéhány dolgozóval, akik a közelmúltban az elmaradt bérek miatt beperelték a Luxolt. A gyár vezetése szerint az egyszerre benyújtott nagyszámú követelés még nehezebb helyzetbe hozhatja a céget, vagyis ahelyett hogy talpra állnának, szakadékba kerülhetnek mindannyian.

Egyébként a Luxolban az utolsó folyósított bér a májusi volt, és a napokban várják a júniusit. A legnagyobb gond pedig az, hogy kinnlevőségeiket nem könnyű megfizettetni, különösen a nagy üzletláncokkal. Az áru kifizetésének a határideje 90 és 120 nap között van, a gyakorlatban viszont ez elhúzódik 180, sőt 200 napra is. Ilyen helyzetben pedig a Luxol nem rendelkezhet a saját jövedelmével, amelyből törleszthetné adósságait. Emellett a kereskedők zsarolják is őket. Az igazgató szerint az államnak kellene fegyelmeznie a nagy üzletláncokat. Szinte hetente jelentkeznek olyan megrendelők, akik bejelentik, hogy tönkrementek, aztán gyorsan új cégeket alapítanak, és sikeres gazdálkodóként mutogatják magukat. Mindezek ellenére a Luxolban gondoskodnak az alapanyagok 80 százalékáról novemberre-decemberre, és a termeléssel nem állnak le.

Sonja Pešić, a gyár Önálló Szakszervezetének elnöke hangsúlyozta a kollektív szerződés aláírásának a fontosságát, Vladimir Pecikoza, az Önálló Szakszervezet községközi tanácsának a tagja szerint pedig ezzel teljesült a munkásjogok minimuma.