2024. július 19., péntek

Újévre új gazda?

Stratégiai partner után kutat a Jugoremedija
Remélik, másodjára sikeres lesz a privatizáció

A nagybecskereki Jugoremedija gyógyszergyárban folyamatban van a versenytárgyalási dokumentáció előkészítése, közben már keresik a leendő stratégiai partnert, illetve az új tulajdonost. Zdravko Deurić, a gyár ügyvezető igazgatója és az igazgatóbizottság elnöke azt jósolja, hogy akár már az év végéig megtalálhatják a legkedvezőbb partnert.

Félévi kényszerszünet után, október elején indult újra a termelés a negybecskereki gyógyszergyárban, amely az elmúlt másfél év alatt kilencmillió eurót fektetett berendezéseinek felújításába. Erre már igencsak szükség volt, hiszen az 1964-ben alapított gyárban 1986-ban volt legutóbb komolyabb beruházás. A beruházás a gyár számára létfontosságú volt, mert a GMP („jó termelési gyakorlat”) elérésével maradhatnak versenyképesek a hazai és a külföldi piacon, és biztosíthatják a mintegy 430 dolgozó munkahelyét. Azt remélik, hogy decemberben megkapják a GMP-t, megkezdik a termelést a felújított munkacsarnokokban, és ennek köszönhetően minden bizonnyal könnyebben találnak új tulajdonost. Termékeik előtt megnyílnak az EU kapui, és feltehetőleg emelkedik a gyár részvényeinek értéke is.

A dolgozók és a kisrészvényesek kezében van a gyár vagyonának 58 százaléka, a többi pedig az államé. A Jugoremedijában azt remélik, hogy a gyár részvényeinek minimális ára eléri a húsz eurót. A versenytárgyalási dokumentációt a Hypo Alpe-Adria Bank készíti.

Mint ismeretes, a Jugoremediját az elsők között, 2002-ben magánosították, amikor Jovica Stefanović Nini niši üzletember, illetve vállalata, a macedón Jaka-Radoviš lett a többségi tulajdonosuk. Azonban az új gazda nem teljesítette a vállalt kötelezettségeit, mivel a tőkegyarapítás helyett a gyárba a dolgozók és a kisrészvényesek vagyonát fektette. Ez nagy ellenállást váltott ki, a folyamatos sztrájkok és tiltakozások után a magánosítást megsemmisítették, és a dolgozók 2007 áprilisában visszatértek a gyárba. Mint ahogy Deurić mondja, az elmúlt két évben sokan kételkedtek a dolgozók által megválasztott vezetésben, de az megmutatta, hogy képes a vállalt feladat elvégzésére. A nehéz gazdasági helyzet ellenére Nagybecskereken sikerült megvalósítaniuk az utóbbi évek egyik legnagyobb beruházását, amivel biztosították a gyár megmaradását és jövőjét.