2024. szeptember 9., hétfő

Nem lesznek áramkorlátozások a télen

Szerbia elegendő áramot tud termelni saját szükségleteinek kielégítésére

Kevés az esélye annak, hogy Szerbiában a télen áramkorlátozásokra kerül sor, a legrosszabb forgatókönyv esetén is van lehetőség árambehozatalra, de gond adódna, ha egész Európát áramhiány sújtaná – hangzott el a Lesz-e elegendő áram télen? címmel megrendezett fórumon.

– Hideg tél, kedvezőtlen hidrológiai helyzet és kiesések esetén lehetnek áramkorlátozások. Ennek a valószínűsége azonban 1-2 százalék között van – közölte Nikola Rajaković, a Szerbiai Energetikusok Szövetségének elnöke.

Hangsúlyozta, hogy ha átlagos telünk lesz, a hidrológiai helyzet stabil marad, a hőenergetikai szektor pedig felkészül, akkor nem kell borúlátónak lenni, és szükségtelen ijesztgetni az embereket.

Milka Mumović, az Energiaközösség Titkárságának energetikai szakértője elmondta, hogy Szerbia amíg az energetikai szektor gondjaival küzdött, hat hónap alatt az áramfogyasztásának 12 százalékát importálta.

Kovacica, 18.03.2021. - Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlovic obisla je danas vetroelektranu Kovacica koja je pustena u rad 2019. godine.  (BETAPHOTO/MINISTARSTVO RUDARSTVA I  ENERGETIKE/ZORAN PETROVIC/MO)

Kovacica, 18.03.2021. - Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlovic obisla je danas vetroelektranu Kovacica koja je pustena u rad 2019. godine. (BETAPHOTO/MINISTARSTVO RUDARSTVA I ENERGETIKE/ZORAN PETROVIC/MO)

Amennyiben minden a tervek szerint alakul, Szerbia elegendő áramot tud termelni saját szükségleteinek kielégítésére. Ha valami előre nem látott dolog történik, importálhat áramot, és csak akkor válhat kritikussá a helyzet, ha Európában áramhiány lesz. Ebben az esetben lehetségesek áramkorlátozások – fogalmazott Mumović.

Úgy értékelte, hogy Szerbiában a villanyáram ára mesterségesen alacsony, és rámutatott arra, hogy ezért mindenki inkább áramot használ. Ez talán nem veszélyezteti az energetikai rendszerünket, de a pénzügyi rendszerünket lehet, hogy igen.

Nenad Jovanović energetikai szakértő úgy értékelte, hogy Szerbiának a nem tervezett árambehozatal az elmúlt időszakban 1,2 milliárd eurójába került, de szerinte a hazai energetikai rendszer kitűnően működik, sikerült rendbe hozni, ezért derűlátó a tél előtt.

– Úgy gondolom, hogy a saját kapacitásainkból elegendő áramunk van, de további mennyiséget is tudunk importálni, ha más államoknak nem lesz hasonló gondja – fejtette ki Jovanović.

Antoine Avignon, u EU szerbiai delegációjának programmenedzsere elmondta, hogy nehéz előrelátni milyen időjárási feltételek lesznek a télen, s ez fontos tényező a energetikai rendszer működése szempontjából Szerbiában és Európában egyaránt.

Az Unióban jelenleg energiaválság van, az energiahordozók ára emelkedik, de ez még az ukrajnai háború előtt kezdődött, így az EU különböző intézkedéseket foganatosított megfékezésére. Emlékeztetett arra, hogy Franciaország a szárazság és az alacsony vízállás miatt egyes atomerőműveket bezáratott, így kénytelen volt áramot importálni. AZ EU különböző intézkedések meghozatalára készül, beleértve a RePowerEU nevű tervet.

– Ami a takarékoskodási intézkedést illeti, szolidaritás tapasztalható a polgárok körében. A járvány megérttette velük, hogy nem viselkedhetnek úgy, mint korábban, és ez a szolidaritás, ami most összehoz minket – fogalmazott Avignon.