2024. július 17., szerda

A pénzügyi világválság begyűrűzése

Már egy hónapja azzal riogatnak bennünket, hogy előbb-utóbb nálunk is begyűrűzik a New York-i börzéről indult, világméreteket öltő pénzügyi válság. Jobbára csak nyugtatgattak bennünket, hogy nem kell idegeskednünk, nincs mitől félnünk, hiszen elsősorban nem függünk közvetlenül az amerikai nagytőkésektől és az ottani bankoktól, másodsorban pedig mi itt szigorúbb pénzpolitikát folytatunk, így nem érhet el bennünket nagy mértékben a válság.

Volt egy időszak ebben az országban, amikor mindannyian hozzászoktunk ahhoz: amit emlegettek a gazdasági szakemberek, hogy nem fog bekövetkezni, az holtbiztos, hogy rövid idő múlva mégiscsak megtörtént. Akik kissé idősebbek, azok jól emlékeznek erre, és azt is tudják, hogy amikor a politikusok esküdöznek arra, hogy bizonyos dolog nem fog megtörténni, vagy bennünket nem érint, az előbb-utóbb mégiscsak begyűrűzik. Ez jutott eszembe a minap, amikor a bankkormányzó és a gazdasági szakemberek nyugtató szavait hallgattam.

Radovan Jelašić, az SZNB kormányzója váltig hangoztatja, hogy mivel mi igencsak szigorú pénzpolitikát folytatunk, nem kell attól tartanunk, hogy összeroppan a pénzpiac. Való igaz, hogy pl. a készpénzkölcsönök esetében az itteni bankok a fizetésnek legfeljebb a 30 százalékát engedik leterhelni a kölcsönnel élőknek, odafigyelnek nagyon, hogy ne legyen túllépés. Csupán a lakáskölcsön esetében engedélyezett az 50 százalékos jövedelem-leterhelés. S mindkét esetben a bankügyi szakértők követik azt, hogy a kölcsönt felvett személy milyen gyakorisággal törleszti a havi részleteket. Ha némi késedelem adódik, nyomban figyelmeztetnek, s ha ez nem ér semmit, akkor határozott intézkedéshez folyamodnak. Ebből csak az szűrhető le, hogy a bankok védik magukat. De arra nincs garancia, hogy a bankban levő betéteinkre is ugyanúgy vigyáznak, mint a saját pénzükre. A bankkormányzó erre vonatkozóan is azt mondja, hogy ne izguljunk, mert van biztosíték a bankokba elhelyezett pénzre. A polgárok nyugodtan alhatnak, mert a Szerb Nemzeti Bankban az össz devizabetét 45 százaléka letétbe van helyezve. Ezenfelül a régi devizabetétetnek 40 százaléka megtalálható, valamint a Szerbiában levő össz bank pénzkészletének egyharmada kötelező tartalékként szintén az SZNB-ben megtalálható, amit ha kell, nyomban ki tudnak fizetni készpénzben.

Mindezeket hallván valamelyest megnyugodhatunk, hogy talán nem várható összeroppanás a bankrendszerünkben, de alighogy fellélegeztünk a biztató szavak hallatán, elkezdett a dinár árfolyama csökkenni. Először a múlt hétvégén tapasztalhattunk ilyesmit, de a napokban még inkább belendült a dolog, s végül tegnapra már egészen kibontakozott az árfolyamcsökkenés. A dinár idei árfolyamának mérlege szerint augusztus 7-én volt legkedvezőbb a dinár árfolyama, amikor 1 euró 75,75 dinárt ért. A legkedvezőtlenebb változat pedig május 12-én, a választás idején volt, akkor 1 euró 83,87 dinárba került. Nos, jó ideig az utóbbi időben tartotta magát a dinár árfolyama, 77 dinár alatt volt 1 euró értéke, de már a múlt héten megkezde szárnyalását. A váltóirodákban tegnap 82 dinár feletti áron lehetett eurót venni.

Azt mondják a közgazdászok, hogy nem annyira a világválság a meghatározó, hanem egyszerűen nem reális elképzelés az, hogy hosszú távon a dinár árfolyama ilyen alacsony legyen. De mi mégis arra gondolunk, hogy a világválság is kihatott erre. Maga a bankkormányzó is beismeri, hogy a polgárok által igényelt kölcsönök kamatrészletének nagyságát előbb-utóbb befolyásolja a világválság, és a bankok kénytelenek lesznek növelni a megadott százalékrészt. Van olyan pénzintézet, amelyikben ez előbb bekövetkezik, de lesznek olyanok, amelyek ezt az év végéig el tudják odázni. Azt tanácsolja a polgároknak, ha csak tehetik, most ne adósodjanak el, ne vegyenek fel kölcsönt, és ha csak lehet, minél takarékosabban éljenek.