A közelmúltban a Nilsen kutató ügynökség mintegy 52 országban 26 000 személyt kérdezett meg, arra vonatkozóan, hogy tartanak-e a pénzügyi válság begyűrűzésétől. A megkérdezettek fele úgy gondolja, hogy egy éven belül elérkezik az országukba a represszió, s annak súlyos következményei lesznek. A legborúlátóbbak a japánok, németek, portugálok és a franciák, viszont a legoptimistábban az indiaiak, vietnamiak, kínaiak és az oroszok tekintenek a kérdésre. Abban szinte minden ország megkérdezettjei egyetértenek, hogy már most fel kell készülni a nehéz időkre, s ez leginkább a vásárlás terén nyilvánul meg. A fogyasztói társadalom igyekszik minél kevesebbet költeni, s jól meggondolják a fogyasztók, hogy mit vásárolnak. Például a németországi szupermarketekben csak az olcsó termékeket veszik meg a fogyasztók és azokat az árucikkeket, amelyek feltétlenül szükségesek a mindennapi élethez.
A legtöbb megkérdezett egyetértett abban, hogy korlátozni kell a szórakozási lehetőségeket, és a minimálisra csökkenteni az étteremlátogatást, a kávézókba járást, még a kulturesemények nyújtotta élvezetet is. Ezenkívül legkönnyebben a ruházati cikkekről mondanak le a polgárok, s jobban odafigyelnek arra, hogy mi mennyibe kerül. A megkérdezetteknek egyharmada csak olcsó vagy leárazott termékeket vásárol az önkiszolgálókban.
A kereskedők már előbbre aggodalmaskodnak, mert látják, hogy a fogyasztói viselkedés gyökeres változáson megy át, s egyértelművé vált számukra, hogy a polgárok megváltoztatják vásárlási szokásaikat, s a minimálisra fogják csökkenteni a fogyasztásukat. Leginkább a műszaki árukkal foglalkozó kereskedések tartanak a pénzügyi válság begyűrűzésétől, mert már észrevehetően csökken a kereslet a mobiltelefonok és a számítógépek iránt. De ugyanezt tapasztalják a készruhákat forgalmazó kereskedések is, hiszen a polgárok könnyebben lemondanak a ruházati cikkekről, mint az élelmiszerről vagy a háztartási tisztító és higiéniai szerekről.
Noha Kínában a gazdaság a készruhaiparra épül, a kínaiak még sincsenek kétségbe esve, mert megállapították ugyan, hogy a textil és a készruha forgalmazó ágazat stagnál, de viszont ezzel párhuzamosan észrevették, hogy az élelmiszeripari cikkek iránt megnövekedett a kereslet, s ugyanez mondható el a tisztítószerekre is. Abban reménykednek, hogy az egyikkel kompenzálják majd a másik területen jelentkező veszteséget.
A britek már nem ilyen derűlátóak, igencsak tartanak a gazdasági válságtól és lépten-nyomon érzik, hogy nehéz idők következnek. Legnagyobb meglepetésükre, azt kellett tapasztalniuk, hogy az egyik háztartási higiéniai szereket forgalmazó mamutcég az elmúlt egy hónap leforgása alatt azt vette észre, hogy a toalettpapír iránti kereslet határozottan csökkent.
Olaszországban és Görögországban viszont a vendéglősök, étteremtulajdonosok tartanak legjobban a válságtól, hiszen ezen két országnak a polgárai a nemzeti szokásikat oly módon ápolják, hogy hétvégeken, de még hétközben is családi és baráti ebédre vagy vacsorára járnak éttermekbe. Az alig egy hónap alatt Görögországban kétharmaddal csökkent az éttermek és vendéglők látogatottsága, Olaszországban pedig a felére apadt.