2024. szeptember 9., hétfő

A gyorsvasút a vasúthálózat gerince

Pásztor Bálint: A palicsi élményfürdő fejlesztésére az idei költségvetés további 480 millió dinárt irányoz elő

A Belgrád–Budapest vasútvonal munkálatainak folytatására az idei költségvetésből további 5,8 milliárd dinárt irányoz elő az törvényjavaslat, ami az állami költségvetés átütemezésére vonatkozik, és amelyről hétfő óta folytatnak vitát a köztársasági képviselőházban. Mint arra felszólalásában dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője rámutatott, olyan munkálatok költségeinek fedezésére szolgál majd ez az összeg, amiket eddig nem tudtak előrelátni, ugyanakkor fontosak ahhoz, hogy teljesen kielégítsék a polgárok igényeit.

A pótköltségvetésben szereplő, mindenekelőtt Szabadka, illetve Észak-Vajdaság, de szélesebb jelentőséggel is bíró projektumok megemlítésekor dr. Pásztor Bálint a Belgrád–Budapest vasútvonalról elmondta, a munkálatok legalább 50 százalékát hazai kivitelezők valósítják meg, ami Szerbia érdekeit szolgálja. A Szabadka–Szeged vasútvonal esetében az idei költségvetés 8 milliárd dinárt irányozott elő, a költségvetési módosítással pedig további 700 millió dinárból fedezik azokat az előre nem tervezett kiadásokat, amelyek még szükségesek ahhoz, hogy minden zavartalanul működjön ezen a vonalon.

Goran Vesić építési, közlekedési és infrastruktúra-fejlesztési miniszter a VMSZ-képviselőnek válaszolva hozzáfűzte, a Belgrád–Budapest gyorsvasút amellett, hogy kapcsolatot képez majd Budapesttel, teljes kapacitását akkor éri el, ha minden vasútvonalat felújít az állam, amely kapcsolatban lesz ezzel a vasúttal. Így a Zombor–Verbász vasútvonal is felújításra vár, ennek kapcsán már megkezdődtek a tárgyalások. Tervezik a Zenta–Beodra (Banatsko Miloševo), illetve a Nagybecskerek–Kumán vasúti szakasz felújítását is. Mint rámutatott, amíg épül a gyorsvasút Újvidék és Szabadka közti szakasza, Belgrádból, Ovčan keresztül Kumán felé zajlik a teherszállítás. Szavai szerint a Belgrád–Budapest vonal képezi majd a vasúti hálózat gerincét, erre fogják a jövőben építeni a vasúti és a teherszállítást, de a személyi szállítást is, csökkentve ezáltal a közúti közlekedést és a légszennyezést.

Dr. Pásztor Bálint felszólalásában kitért a Szabadka melletti autópálya Y elágazására is. Mint mondta, megépülése óta már bizonyította létjogosultságát, hiszen a Kelebia felé irányuló teherforgalommal valamelyest tehermentesítették a horgosi határátkelőt. Kiemelte, ennek az elágazásnak a megépítése 30 évet váratott magára, s végül a Szerb Haladó Párt és a VMSZ koalíciós megállapodásának köszönhetően teljesen kiépült, két felüljáróval, amelyek mindenekelőtt a mezőgazdasági termelők számára voltak fontosak. További 57 millió dinárt terveztek annak a projektdokumentációnak a kidolgozására, ami ezt az elágazást autópályává minősíti át, ennek pedig közlekedésbiztonsági indokai vannak.

Pásztor megköszönte a kormánynak és az államfőnek, hogy 230 millió dinárt terveztek a palicsi élményfürdő munkálatainak folytatására, és azt további 480 millió dinárral egészítették ki, hogy elkészüljön a létesítmény. A képviselő felhívta a parlament figyelmét arra, hogy ezzel Palics újra visszakapja régi fényét, hiszen ennek a gyógyfürdőturizmus tekintetében regionális jelentőse van.

A kiemelt projektumok között van a horgosi határátkelőhely bővítése is, hiszen még ebben az évben 720 millió dinárt terveznek költeni a munkálatokra, jövőre pedig további 900 milliót. Ettől a beruházástól a közúti forgalom torlódásának csökkenését várják.

Pásztor Bálint kitért arra is, hogy Szabadka központjából kihelyezik a börtönt. Erre a célra az állami költségvetésből az év elején még 10 millió dinárt szántak, a költségvetés módosításával pedig 12,8 millió dinárt fordítanak majd a tervek megvalósítására. Jövőre 61 millió dinárt, 2024-ben további 30 milliót irányoztak elő a költöztetésre.

Hozzátette, a szabadkai Népszínház esetében nem irányoztak elő újabb összegeket, hiszen azt már korábban betervezték a költségvetésben, és reményét fejezte ki, hogy a közbeszerzés is sikerrel zajlik majd, hogy befejeződjenek a színház munkálatai.

A Tiszta Szerbia projektum érinti Szabadka területét is, hiszen 110 kilométerrel bővül a szennyvízelvezető csatornahálózat Szabadkán, Palicson, Bajmokon, és két szennyvíztisztító kiépítését tervezik Csantavéren és Bajmokon.

A képviselők a költségvetés átütemezése kapcsán folytatott vita során számos projektumot megemlítettek, többek között azt is, hogy a belgrádi metró munkálataira további eszközöket különítenek el, de nagy vitát váltott ki az is, hogy a régi Száva-híd, vagyis a Belgrád víziváros központjában levő villamoshíd lebontására (amit még a második világháborúban a német egységek állítottak fel), illetve egy új, szélesebb híd megépítésére a pótköltségvetésben 94 millió dinárt különítettek el.

Az ülést a képviselők ma folytatják, ugyanis az idei költségvetés átütemezése mellett napirenden szerepel még a 16 és 29 év közötti fiatalok nyilvántartásáról szóló törvényjavaslat, ami alapján december 16-án megkezdhetik az 5000 dináros támogatás átutalását, a nyugdíjbiztosításról szóló törvényjavaslat, az Abu Dhabi Fejlesztési Alaptól felvett kölcsön, valamint a China Export & Credit Insurance Corporation csaknem 80 millió euróról szóló kölcsönmegállapodásnak a megvitatása is.