2024. július 17., szerda
VOJVODINAPUT

Előzetes csődeljárás

A nagybecskereki Gazdasági Bíróság csütörtökön előzetes csődeljárást indított a helybeli Vojvodinaput útkarbantartó vállalatban. Az eljárás kezdeményezője a zsigmondfalvi (lukićevói) Prva Klasa magánvállalat, a Vojvodinaput egyik legnagyobb hitelezője. Az első tárgyalást január 31-ére jelentették be, amelyen majd eldől, hogy csődeljárást indítanak-e az útkarbantartó vállalatban.

A hír, hogy a nagybecskereki gazdasági bíróság számlájára befizették a csődeljárás elindításához szükséges előleget, nem kis meglepetést keltett a vállalat vezetőségének, mintegy négyszáz dolgozójának és a város közvéleményének körében. Annak ellenére, hogy már egy éve komoly válságban van a legnagyobb bánáti útkarbantartó. A meglepetés annál nagyobb, mert mindez éppen a hétvégére bejelentett havazás előtt történt. Így nem alaptalan az aggodalom, hogy a következő napokban komoly közlekedési gondok elé néznek a bánáti gépjárművezetők.

A csődeljárás kezdeményezőjét elsősorban az vezérelte, hogy bírósági úton behajtsa kinnlevőségét. A dolgozók a vállalat szakszervezetének vezetőjétől várnak bővebb tájékoztatást az előállt helyzetről, de információt várnak a vállalat igazgatójától is, aki Újvidéken él. A tulajdonos, Dušan Borovica és a vállalat korábbi igazgatója, Zdravko Ilić vizsgálati fogságban van.

A Vojvodinaput válsága tavaly ősszel csúcsosodott ki, amikor az elmaradt bérek miatt a dolgozók többször leálltak a munkával. A vállalat jelenlegi adóssága 1,2 milliárd dinár, az adósság utáni havi kamat pedig meghaladja a húszmillió dinárt.

A Vojvodinaput 2005 végén került magántulajdonba, amikor Milomir Jovanović megvásárolta vagyonuknak a 70 százalékát. Nem sokkal később Bojan Stanivuković lett a többségi tulajdonos, akit Dušan Borovica rumai üzletember váltott fel.

A decemberi havazás komoly fennakadást okozott Közép-Bánátban, amit a Vojvodinaput útkarbantartó vállalat válságával magyaráztak az illetékesek. Pedig a Vojvodinaput téli szolgálatát 2011-ben Szerbia legjobbjává nevezték ki. Decemberben viszont még a 13 új kamiont sem tudták használni. A járműveket ugyanis lízingre vásárolták, a bank iránti 30 millió dináros tartozás miatt viszont nem lehetett őket regisztrálni. Ezért az önkormányzatok kénytelenek voltak rendkívüli állapotot hirdetni, hogy lehetővé válhasson más vállalatok gépezetének bevetése.