Nagy érdeklődés övezte Szabó Tönki Károly nyugalmazott szociológia- és filozófiatanár Georgiában (Grúziában) tett utazásáról szóló előadását, amelyet szerda este tartott a Zentai Alkotóházban. A világutazó elsősorban a Szvanétia tartományban tett látogatásáról beszélt. Elmesélte, hogy Szvanétia az egyik legkülönlegesebb és talán az egyik legkevésbé lakott területe a kaukázusi országnak, 5000 méteres hegycsúcsok veszik körbe, és hosszú ideig ezen a területen mai értelemben vett civilizált utak sem voltak. Károly a Skara Nemzeti Parkban is járt, és annak kapcsán adott ismertetőt a szván népről. Érdekességként említette, hogy útja során megismerkedett a kefirkészítéssel is. Elmesélte, hogy egy nagy bőrzsákba rakják, és mindennap mozgatniuk, sőt rugdosniuk kell.
– Ennek a házi kefirnek semmi köze ahhoz, amit a boltokban kapni, és annál sokkal finomabb – jegyezte meg. Károly az igazi grúz teát és grúz borokat is megkóstolta, amelyek elmondása szerint szintén nagyon finomak. Természetesen a helyiekkel is sikerült felvennie a kapcsolatot, elmesélte, hogy a grúzok rendkívül vendégszeretőek, így többször is sikerült bekérezkednie egy-egy házba, ahol a gazda mindig a legjobb kenyerével és szalonnájával kínálta meg.
– Georgia nagyon szép ország. Gyönyörűek a hegyei, van tengere, a Magas- és az Alacsony-Kaukázus között pedig rengeteg termékeny földje is van, ahol nagyon sok minden megterem – fogalmazott Károly, aki rengeteg élménnyel tért haza, és elújságolta, hogy legközelebb nagy valószínűséggel Örményországba utazik.
A vetítéssel egybekötött úti beszámoló közönsége S. Belec Anikó képeit is megtekinthette. A képzőművészet-tanárnő elmondta, hogy Szabó Tönki Károly az egyik kedvenc tanára volt a gimnáziumi tanulmányai alatt, és örömmel vett részt képeivel az úti beszámolón.