2024. szeptember 9., hétfő

Jövőre felgyorsul az agrártámogatások kifizetése

A regisztráción túl a parasztgazdaságokban történő változások online bejegyzésére is lehetőség lesz

A mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy 2023-ban beüzemelik az eAgrar rendszert, amely lehetővé teszi az agrárgazdaságok interneten keresztüli bejegyzését, és olyannyira felgyorsítja a különféle beadványok feldolgozását, hogy az év folyamán beérkező igénylések, kérelmek jóváhagyása és kifizetése még ugyanabban az évben megtörténjen.

Az elektronikus rendszernek köszönhetően a regisztráción túl a parasztgazdaságokban történő változások bejegyzésére is lehetőség lesz, és interneten lehet majd agrártámogatásokat kérni. A szaktárca közleménye szerint a rendszer felállításával az igénylések benyújtásakor és feldolgozásakor jelentősen csökken a hibalehetőség, ugyanakkor felgyorsul a folyamat, hatékonyabbá válik a támogatási statisztika figyelemmel kísérése és az ellenőrzés. Az eAgrar rendszer az első nagy lépés a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások integrált adminisztratív és ellenőrzési rendszerének létrehozása felé. A következő időszakban kiteljesedik az Agrárkifizetési Igazgatóság információs rendszere, és ezzel többszörösen lerövidül a beadványok feldolgozásának ideje, tehát gyorsabb lesz a pénzek átutalása is.

A tervek szerint az uniós Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Előcsatlakozási Program eszközei rendelkezésre bocsátásának következő szakaszában, vagyis az IPARD 3 programban már teljesen áttérnek az elektronikus adatfeldolgozásra, amivel felgyorsul az eljárás, közben pedig csökken a hibalehetőség és szigorodik az ellenőrzés. 2023-ban olyan újdonságokat vezetnek be, melyek megkönnyítik a potenciális felhasználóknak az IPARD-alapok eszközeihez való hozzáférést, például garanciaalapot hoznak létre, hogy a fiatal termelők egyszerűbben igényelhessenek támogatást. Jövő év júniusáig az IPARD 2 program keretében elérhető eszközökön túl az IPARD 3 programmal már egyebek között a halászatot és halfeldolgozást, valamint a gabona és az ipari növények feldolgozását is segítik, új kritériumokat vezetnek be a területek nagyságára és a haszonállatok számára vonatkozóan, így kibővül az elérhető pénzek potenciális felhasználóinak köre, és lehetőség nyílik arra, hogy a kis területen gazdálkodók is vissza nem térítendő IPARD-támogatásban részesüljenek. Az előző programidőszakhoz képest az IPARD 3 pénzügyi kerete mintegy 60 százalékkal bővült, és eléri a 288 millió eurót. A számítások szerint ez az európai uniós támogatás, valamint az állami segítségek és a magánberuházások összege 580 millió eurónál is többre rúghat.