2024. szeptember 9., hétfő

Négy kontinens üzletel Újvidéken

Az uniós országok mellett kínai, amerikai és afrikai cégek is részt vesznek a Regionális Üzleti Fórumon

Minden idők legtöbb nemzetközi üzletkötésére számítanak a következő két hétben Újvidéken – hangzott el a Regionális Üzleti Fórumon, amelyet ötödik alkalommal szervezett meg a tartományi kormány és az Európai Régiók Közgyűlése a Vajdasági Gazdasági Kamarával, a Vajdasági Fejlesztési Alappal és az Európai Vállalkozói Hálózattal karöltve. Az üzleti találkozónak rövid idő alatt sikerült olyan tiszteletet kivívnia, amellyel megkerülhetetlenné vált a nemzetközi üzleti világban: az idén négy kontinens 25 országának gazdasági szereplői vesznek részt rajta.

Az idei találkozóra az uniós tagállamok mellett Kínából, az Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból, de még Afrikából is jelentkeztek résztvevők – mutatott rá a fórum jelentőségére a megnyitón Damir Zobenica, aki a tartományi képviselőház alelnökeként, illetve az Európai Régiók Közgyűlésének alelnökeként is köszöntötte az Újvidékre érkezőket.

A következő két hétben több mint 250 cég köt üzletet a Regionális Üzleti Fórumon (Fotó: Dávid Csilla)

A következő két hétben több mint 250 cég köt üzletet a Regionális Üzleti Fórumon (Fotó: Dávid Csilla)

– Öt évvel ezelőtt elhatároztuk, hogy az Európa Régiók Közgyűléseként olyan találkozót indítunk útjára, amely a gyakorlatban is megalapozza a régió gazdasági szereplőinek hosszú távú együttműködését. A regionális jellegű fórum házigazdája a kezdetektől Szerbia, azaz Vajdaság. Így ide érkeznek mindazok az intézmények, regionális kamarák és fejlesztési ügynökségek, amelyek gazdaságilag meghatározó szerepet töltenek be Európában és szélesebb körben is. Az idén először vesz részt a fórumon például a kriptovalutával foglalkozó amerikai ügynökség is – emelte ki köszöntőbeszédében Zobenica.

A következő két hétben előreláthatólag több mint 250 cég köt üzletet Újvidéken – hangsúlyozta Boško Vučurević, az esemény házigazdája. A Vajdasági Gazdasági Kamara elnöke a B2B-típusú (business to business), azaz a szemtől szembeni üzleti találkozások jelentőségét emelte ki.

– A bejelentett találkozások száma óráról órára nő, hisz a jelentkezés lehetőségét november 30-ig nyitva tartjuk. Az üzletkötésekhez olyan platformot biztosított a kamara, amely lehetővé teszi mind a személyes, mind az online együttműködések megvalósítását is. A cégek mellett a B2B típusú üzleti találkozókra többek között a regionális jellegű alapok, a fejlesztési ügynökségek, illetve a nagykövetségek és az állami képviselők is bejelentkeztek. Ez ma már olyan minőségi hátteret biztosít az üzletkötésekhez, amely mágnesként vonzza a külföldi vállalatokat – emelte ki beszédében Vučurević. Hangsúlyozta: a találkozó jelentős szerepet tölt be Vajdaság, illetve Szerbia gazdasági fejlődésében.

A kamara elnöke elmondta azt is, hogy a tartományban az ipari termelés az idén 5 százalékkal növekedett, a kivitel viszont 25 százalékkal: az idei év elmúlt kilenc hónapjában elérte a hétmilliárd eurós értéket Vajdaságban. Az év végéig minden bizonnyal meghaladja a nyolcmilliárdot is, ami minden idők legjobb eredménye lesz a kivitel terén – hangsúlyozta a kamara elnöke. Ugyanakkor kiemelte azt is, hogy az idegenforgalom is lassan helyreáll, ugyanis a múlt évhez képest 60 százalékkal teljesít jobban a tartományban: lassan elérjük a 2019-es rekordév eredményeit. Ezzel sikerül ellensúlyozni a válságos időket: a reális növekedést a kiskereskedelemben is sikerült megtartani, amely 5–8 százalékos növekedést jegyez az idén – emelte ki azokat az adatokat Vučurević, amelyek szerinte alátámasztják a gazdasági fejlődést a tartományban. Hozzátette: az előrehaladást tovább erősíti a Regionális Üzleti Fórum, amelyen az elmúlt években Pásztor Istvánnak, a tartományi képviselőház elnökének közreműködésével többek között olyan nagy nevek jelennek meg mint Várhelyi Olivér.

A szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős európai uniós biztos az idén is csatlakozott a felszólalókhoz. Videóüzenetében visszaemlékezett a tavalyi találkozóra, amelyen még a koronavírus-járvány gazdasági következményeit próbálták áthidalni. Mára azonban sokkal aggasztóbb válsággal kell megküzdeni – utalt az ukrajnai háború következményeire az uniós biztos.

– A balkáni régiókat különösen sújtja a válság, de az Európai Unió mögéjük áll: olyan támogatási csomagot ajánl fel, amely rövid időn belül képes helyrebillenteni a háború következményeit. A nyugat-balkáni országok 500 millió euró vissza nem térítendő támogatást kapnak a veszélyeztetett társadalmi csoportok megsegítésére. Ugyanakkor szintén 500 millió euró támogatást biztosít az energetikai befektetésekre és az ehhez szükséges infrastruktúra korszerűsítésére – mutatott rá az uniós támogatottságra Várhelyi.

Beszédében kiemelte: az Unió célja a régiók közös gazdasági fejlesztése, ezáltal ugyanis a csatlakozási folyamatok is felgyorsulhatnak. Mindehhez pedig jelentősen hozzájárulnak az olyan minőségi üzleti találkozók, mint amilyen az elkövetkező két hétben Újvidéken zajlik.