2024. július 19., péntek

Minden ötödik cég fizetésképtelen

KÖZÉP-BÁNÁT - A Szerbiában beruházó francia üzletemberek nem értik, hogy történhet meg az, hogy az adós kineveti hitelezőjét
A befektetők nem szeretik a jogi bizonytalanságot (Kecskés István illusztrációja)

Közép-Bánát minden ötödik vállalatának a számlája zárolva van. A Szerbiai Nemzeti Bank adatai szerint január végén a körzetben a nyilvántartott 5294 számla közül 1148 volt zárolva, ami csaknem 22 százalék. Ugyanakkor a fizetésképtelenség országos szinten 15 százalékos. A régió gazdaságának negatív mérlege összesen 5,674 milliárd dinár, ami csaknem egymilliárddal kevesebb az előző évinél, de gondba ejtő, hogy nagyjából ugyanazokra a vállalatokra oszlik szét, mint a korábbi években.

A körzetben tavaly folyamatos pénzforgalmi zárlat alatt állt 477 vállalat, amelyek adóssága közel egymilliárd dinár. Több mint egyévi folyamatos zárlat alatt volt 671 számla, összesen 4,740 milliárd dináros tartozással. A fenti tartozásokhoz nincs hozzácsatolva a kamat, ezért a vállalatok adóssága ennél is nagyobb. Ez az óriási tartozás és a számlák zárolása hosszabb ideje negatív hatással van a régió még működőképes vállalataira. Elsősorban azért, mert képtelenek megfizettetni kinnlevőségeiket, és így őket is a mélybe ránthatják. Sok esetben kénytelenek magas kamatokkal járó bankkölcsönök útján pótolni a kinnlevőségeiket, ami közvetlenül gyengíti pozícióikat.

Mint ahogy a nagybecskereki Körzeti Gazdasági Kamara minapi ülésén is elhangzott, az előállt helyzet részben a világgazdasági válság következménye. Ugyanakkor nem szabad szem elől téveszteni azt sem, hogy egyetlen gazdasági tényező sem független a gazdasági rendszer hatásaival szemben, ami azt jelenti, hogy a fizetésképtelen vállalatok közvetett vagy közvetlen módon befolyásolják a régióban ténykedő többi vállalat sorsát. Különösen az úgynevezett adóssági láncok létrejöttének vannak előre nem látott negatív következményei. A bankok nyilván kellő óvatossággal ítélik oda a kölcsönöket, de vannak vállalatok, amelyeknek komoly gondot okoz a fizetésképtelenség hullámverése. Ilyen például a francia Bongrain Kompánia keretében működő nagybecskereki Mlekoprodukt. A franciák nem értik, hogy történhet meg egy EU felé haladó országban az, hogy az adós kineveti a hitelezőjét. Azt pedig végképp nem értik, hogy egy több százmillió adósságot felhalmozó cég csődbe jut, majd a tulajdonos új vállalatot alapít, amelytől már nem lehet a régi adósságait megfizettetni. Ekkora jogi bizonytalansággal, nem lehet várni külföldi befektetőket.

A Gazdasági Kamara szakemberei szerint a fizetésképtelenségnek törvényes úton kellene útját állni. Vagyis törvényt hozni a 15, 30 vagy hatvannapos köztelező adósságtörlesztésről, amivel meg lehetne akadályozni az ellenőrizetlen eladósodást.