A gazdasági világválság, még ha egyesek arról szeretnének meggyőzni bennünket, hogy végóráit éli, mégsem kerülte el tájainkat, az itteni polgárokat. Az utóbbi években mind kevesebben engedhetik meg maguknak a tíznapos, vagy ennél is hosszabb ideig tartó tengerparti nyaralást. Más szóval, olyan helyzet kerekedett ki, melyben egy átlagos szerbiai polgár nehezen tud eljutni a televízió által ismerni vélt álomszerű helyekre. Tehetetlenül vergődik az utazás iránti vágyában, sóvárog a görög, a török, az egyiptomi tengerpartra. Egy olyan világot vágyunk megismerni, amelyben az egész éven át felgyülemlett tehertől könnyedén megszabadulnánk, miközben a finom homokon besétálunk a gyengéden hullámzó tengerbe...
Annak céljából, hogy tulajdonképpen mi is a helyzet a gyakorlatban, egy kisebb felmérést végeztünk az újvidéki utazási irodákban, kedvező nyaralási ajánlatok után kutatva, és mindenhol feltettük a kérdést, hogy mekkora az érdeklődés. Az egyik helyen lényegre törően csupán annyit válaszoltak, hogy az üzlet megy tönkre, akárcsak az ország. Egy kicsit többet lehetett megtudni a Perla Travel irodájában, ahol azt állították, hogy náluk bizony nem csökkent az érdeklődés, évek óta ugyanannyi nyaralni vágyó ember keresi fel őket, és a számuk idén sem csökkent. A Joanna Tours irodájában levő hölgy szolgálatkésznek mutatkozott és megosztotta velünk becslését, miszerint az előző évekhez képest 60 százalékkal csökkent az érdeklődök száma.
A legkedveltebb útirány Görögország, azon belül is a Chalkidiki-félsziget vég nélküli homokos tengerpartja, Parália, az Olymposzi Riviéra egyik gyöngyszeme és Thászosz, az Égei-tengerben fekvő smaragdszínű sziget. Egyiptomban továbbra is Hurghada a közkedvelt célpont. Az alacsony árak miatt az utóbbi időben egyre népszerűbb a bolgár tengerpart. Egy ebéd Görögországban 15 euró, míg Bulgáriában 4 euróból is jóllakhatunk.
A bulgáriai Neszebár városka 11 napra a június végén július elején már 95 euróért elérhető. Ahogy jobban benne járunk a nyárban, úgy emelkednek az árak. Július végére már 135 euróért lehet ellátogatni a Fekete-tenger partján található településre. Szeptember végére ismét lecsökken az ár 95 euróra. Az évszak és az ár viszonya más országokban is hasonlóan alakul. A görögországi Paráliába 10 napos nyaralás június elején 130 euróba kerül, július elején 394 euró, augusztus elején 462 euró, szeptember végén 90 euró. Az Égei-tenger partján fekvő törökországi Kusadasiba 10 napra június elején 80 eurót, július elején 110 eurót, augusztus elején 115 eurót, szeptember elején 90 eurót kell fizetni.
DraganaVasić,az újvidéki Donna Vista turisztikai ügynökség igazgatónője készségesen felvázolta a jelenlegi helyzetet mind a kínálat és érdeklődés, mind a turizmus jövőjét illetően. Elmondása szerint a tavalyi zavargások Észak-Afrikában nem befolyásolják kedvezőtlenül a keresletet, mivel a helyzet mostanra megnyugodott, a tunéziai és egyiptomi utak árai még csökkentek is. Mostanra éppen Görögországról mondhatnánk inkább, hogy feszült a helyzet, valamint az ottani árak magasabbak, mint az afrikai üdülőhelyeken, mondja Vasić. A problémákat nem is a célországok politikai viszonyaiban kell keresnünk, hanem az itthon előállt helyzetben. Szerbiában ugyanis eltűnőben van a középosztály, pont az a réteg, amely korábban a legtöbb pénzt utalta az utazási ügynökségek számláira. Ma szinte csak a tehetős polgárok veszik igénybe az turisztikai irodák szolgáltatásait. Az igazgatónő megjegyezte, hogy a forgalmuk 2002 és 2008 között volt a legmagasabb szinten, azóta csökkenő tendencia figyelhető meg.
Évről évre kevesebb az érdeklődő, ezért újfajta programokat találtak ki és külföldi turistákat is megcéloznak ajánlataikkal, mondja Vasić. A falusi turizmusban rejlő lehetőségeket igyekszenek kihasználni, szállásokra, Palicsra vagy a Fruška gorára vezetik a külföldi vendégeket. Az igazgatónő elmondása szerint egyszer az amerikai vendégei, akik soha nem szoktak egy helyre kétszer menni, Szerbiába mégis visszatértek. Vajdaság multikulturális értékeit, lakóinak életmódját, szokásait, és nem utolsósorban konyhai remekeit azonban nemcsak a külföldi turistákat vonzza, hanem a stressztől megpihenni vágyó belgrádiakat is.