2024. július 17., szerda

Vizsgálatiban maradtak a vezetők

JUGOREMEDIJA
A termelés áll, mindenki elégedetlen

Miközben várják a Fellebbviteli Bíróság döntését arról, hogy indokolt-e Zdravko Deurićnak, a Jugoremedija gyógyszergyár megbízott igazgatójának és Milana Zlokasnak, a Luxol farmacija igazgatójának a vizsgálati fogságban való tartása, addig a nagybecskereki Felső Ügyészség a vizsgálat kibővítését kezdeményezi ellenük.

A két vezetőt augusztus 3-án tartóztatták le, Ankica Malušić pénzügyi igazgatóval és Stevan Gregović bírósági szakértővel együtt. Ez utóbbi két személy szabad lábról védekezhet.

A bűnvádi feljelentés szerint a gyanúsítottak a Penpharm és a Luxol farmacija vállalatok alapításakor (az alapító hivatalosan a Jugoremedija volt) nem mérték fel reálisan az építési telket és a részvényeket, amivel mintegy 600 ezer eurós kárt okoztak a nagybecskereki gyógyszergyárnak. Ebben az összegben benne van a gyógyszergyártási licenc átvitelekor elkövetett vétség is. Az új gyár tulajdonképpen a letartóztatott igazgató ötven közeli munkatársának és kisrészvényesnek a többségi tulajdonában van.

Minden tanút már kihallgatott Goran Zec a nagybecskereki Felső Bíróság vizsgálóbírója, amivel megszűnt az alapja a gyanúsítottak fogva tartására, de a felső bíróság tanácsa a napokban mégis hatvan napra meghosszabbította a gyanúsítottak vizsgálati fogságát. A védőügyvédek szerint szükségtelenül és törvénytelenül eljárva. Ezért a Fellebbviteli Bírósághoz fordultak.

A vizsgálati fogság meghosszabbítása után a nagybecskereki Felső Ügyészség a vizsgálat kibővítését kezdeményezi a Jugoremedija vezetői ellen. A védőügyvédek kifogásolják, amiért erről nem tájékoztatták őket. A kibővített vádirattal kapcsolatban a vizsgálóbíró ki sem hallgatta a gyanúsítottakat, de végzés sincs a vizsgálat kibővítéséről.

A Zdravko Deurić köré tömörülő dolgozók és kisrészvényesek pedig időnként a nagybecskereki börtön előtt gyülekeznek, követelve igazgatójuk és Milana Zlokas szabadon bocsátását. A gyár jelenlegi vezetése arra figyelmeztet, hogy a vezetőik elleni eljárás akkor fokozódott, amikor a rossz privatizáció miatt kártérítési feljelentést tettek az állam ellen. Így most azokat büntetik, akik megpróbálták megakadályozni a gyár vagyonának a jogtalan eltulajdonítását.

Nemrég Jelko Kacin, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője is bírálta a Jugoremedija vezetői ellen indított eljárást.