2024. július 17., szerda

Vezetőik szabadlábra helyezését követelik

A nagybecskereki bíróság és a börtön előtt tiltakoztak a Jugoremedija dolgozói és kisrészvényesei
(Fotók: Kecskés István) Szerdán délben a Jugoremedija dolgozóinak és részvényeseinek mintegy százfős csoportja tiltakozott a nagybecskereki bíróság épülete előtt, követelve Zdravko Deurićnak, a gyógyszergyár megbízott igazgatójának és Milana Zlokasnak, a Luxol farmacija igazgatójának azonnali szabadlábra helyezését. Szerintük törvénytelen módon tartóztatták le őket, és megsértették emberi jogaikat.

A bűnvádi feljelentés szerint a gyanúsítottak a Penpharm és a Luxol farmacija vállalatok megalapításakor (az alapító hivatalosan a Jugoremedija volt) nem mérték fel az építési telket és a részvényeket, és ezáltal mintegy 600 ezer eurós kárt okoztak a nagybecskereki gyógyszergyárnak. Ebben az összegben benne van a gyógyszergyártási licenc átvitelekor elkövetett vétség is. Az új gyár tulajdonképpen a letartóztatott igazgató ötven közeli munkatársának és kisrészvényesének a többségi tulajdona.

Támogatás a fogvatartottaknak

A tiltakozás bejelentésekor a Zdravko Deurić és Milana Zlokas szabadlábra helyezését követelők ígéretet kaptak arra, hogy küldöttségüket fogadja majd a felsőbb ügyész, de később ezt megmásították. A tiltakozók a börtön épülete előtt a fogva tartott vezetőiket éltették, akik a börtönablakból integettek nekik, majd a bíróság főbejárata elé vonultak. Mivel nem engedték be őket, egy időre gyakorlatilag zárlat alatt volt a nagybecskereki bíróság. Később a tiltakozók küldöttségét mégis beengedték az épületbe, ahol Vojin Miglinski, az alapfokú bíróság ügyésze fogadta őket. Átnyújtották neki írásbeli követelésüket, amelyben a vezetőik szabadlábra helyezését kérik.

Branislav Markuš a Ravnopravnost polgári társulás elnöke elmondta, hogy ötven nap telt el azóta, amióta a gyógyszergyár vezetői ártatlanul börtönben ülnek, senki semmit nem tesz érdekükben, a Jugoremedija pedig lassan megszűnik létezni. Szerinte lehet, hogy valakinek ez is a célja. Zoran Gočević a csődbe jutott Srbija-Lek egykori dolgozóinak a támogatását tolmácsolta, Borka Pavičević a Centar za kulturnu dekontaminaciju polgári egyesület nevében pedig feltette a kérdést, hogy mennyire vagyunk szabadok mi, a börtön falain kívül élők? Szerinte Nagybecskereken nem látni építkezést, ahol pedig nem építkeznek, ott szabadság sincs.

– Az ügyész átvette az írásbeli beadványt, de közölte, hogy nincs szándékában írásban válaszolni. Sértésnek vette azt az állításunkat, hogy az igazgatóink elleni eljárás mesterkélt, nem valós tényekre épült, tiltakozásunk pedig szerinte nyomásgyakorlás az igazságszolgáltatási szervekre. A fogva tartottak további helyzetéről csak annyit mondott, hogy a pénzügyi és a rendőrségi szervek vizsgálata a Jugoremedijában még tart, és eredményeitől függ, hogy meddig bővítik a vádiratot – nyilatkozta Aleksandar Stojanović, a Jugoremedija küldöttségének tagja.

A tiltakozás végén az egybegyűltek még egyszer a börtön épülete elé vonultak, majd békésen szétszéledtek. Hétfőn döntenek arról, hogy milyen formában folytatják tiltakozásukat.