A Ford sem ússza meg a drasztikus leépítést, a jövő év nyaráig több ezer embert küld el megszűnő európai gyáraiból A 2008-as válság beköszöntéséig Detroit volt az autóipar világközpontja, a Motor City. Mostanra az amerikai autóipar – akárcsak az európai – komoly gondba került, Detroit pedig kihalt. A gyárak tönkrementek, az üres épületek roskadoznak, az emberek pedig munka híján elköltöznek. A michigani város elrettentő példája fenyegető árnyékként telepszik az európai autóipar központjaira.
Nem csoda, hogy rettegnek a jövőtől az európai autógyártók: szeptemberben 11 százalékkal kevesebb, összesen 1 132 000 személykocsit helyeztek forgalomba, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A piacszűkülés egyre erőteljesebb, és a kilenchavi összesítés szerint az EU- és az EFTA-országokban (Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban) együttesen csupán 9 724 000 új gépkocsi került az utakra. Másrészt az Európai Unióban dúló pénzügyi válság átértelmezi a kategóriákat. Korábban ugyanis egyértelmű volt, hogy a tömegmárkák alatt azokat értjük, amelyek nagyobb számban értékesítenek, mint a prémium kategóriába tartozók. Ezzel szemben ma az európai top tízes lista negyedik-ötödik helyén tanyázik a darabszámát növelő BMW és Audi. És még a szeptemberben némi visszaesést elszenvedett Mercedes is megelőzi a korábban valóban tömegmennyiségben értékesítő Citroënt, Fiatot és Toyotát. Különösen az sokkolta a gyártókat, hogy még a német piac is 11 százalékkal szűkült, pedig júliusban és augusztusban csupán 4,7, illetve 5 százalékot tett ki a csökkenés. Spanyolországban főként az sújtotta a kereskedőket, hogy a szeptember elsején három százalékponttal 21 százalékra növelt forgalmi adó miatt a lakosság igyekezett korábban bevásárolni. Ennek eredményeként emelkedhetett 3,4 százalékkal az ibériai ország eladása augusztusban. Az előrehozott vásárlások miatt tartott katasztrofális szeptemberi és októberi forgalomtól a spanyol autókereskedő szövetség.
Mindenesetre komor jövőt jósoltak a párizsi autószalonon összegyűlt cégvezetők is, amikor kijelentették, hogy a piac és az iparág magára találása inkább évek, mintsem hónapok kérdése. A Reuters tudósítása szerint a német piac példátlan visszaesését leginkább az Opel, a Ford és a Volkswagen sínylette meg. Miután az autópiac a gazdaság állapotának afféle indikátorául szolgál, komoly következtetéseket lehet levonni abból is, hogy az olcsóbb márkák jelentősen növelték forgalmukat. A Hyundai 19, a Kia 15 százalékkal, a Volkswagen-csoporthoz tartozó Škoda pedig 11 százalékkal többet adott el Németországban, mint 2011 szeptemberében. Ezzel szemben az Opel eladása 25 százalékkal csökkent, a másik két cég pedig 22, illetve 20 százalékkal kevesebbet értékesített. A Volkswagen azonnal reagált is: az idei nyugat-európai értékesítési tervét jelentősen csökkenti. Nem is csoda, hiszen a nyolchavi csoportszintű személyautó eladása 5,8 százalékkal, azaz 1,25 millióra csökkent Nyugat-Európában, annak ellenére, hogy Németországban 4,1 százalékkal 792 ezer fölé nőtt a vásárlóknak átadott autók száma. Amint a Handelsblatt német gazdasági lap a Volkswagen munkástanácsának vezetőjére hivatkozva írja, legfeljebb 140 ezer darab lehet a csökkenés, és a cég tagadja, hogy akár 250 ezerrel is mérsékelni kellene a cégcsoport értékesítési tervét. A Handelsblatt szerint a Volkswagen csoport – a hozzá tartozó MAN és Scania teherautómárkákkal együtt – az idén 9,4 millió jármű gyártását tervezi világszerte, a korábbi 9,7 millióval szemben. Nagy-Britanniában a hetedik egymást követő hónapban növekedett a személyautó-forgalom: szeptemberben 8,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A több mint 359 ezer darab 109 ezerrel több, mint amennyi Németországban gazdára talált. Az elnökválasztásra készülő Egyesült Államokban lassult a piac bővítésének dinamikája, hiszen szeptemberben elkelt 1,19 millió személyautó és pickup már csak 12,8 százalékkal több a tavaly szeptemberben eladottnál, miközben a kilenchavi 10,9 millió darab 14,5 százalékos növekedést mutat.
A Ford sem ússza meg a drasztikus leépítéseket, a jövő év nyaráig több ezer embert küld el megszűnő európai gyáraiból. Nagy-Britanniában egy 101 éves történet ér véget. Félmilliárd dolláros költségcsökkentő programot indít a Ford azért, hogy eltüntesse az európai veszteségeit. 2013 nyaráig bezárja három gyártó és összeszerelő üzemét, a dolgozóinak 13 százalékát elküldi – írja a Wall Street Journal amerikai üzleti lap internetes kiadása. A költségcsökkentő programra azért van szükség, mert az autóeladások drasztikusan csökkentek Európában, így a gyártók kapacitásainak jelentős része feleslegessé vált. A Ford úgy számol, hogy az európai részlege az idén és jövőre is 1,5 milliárd dolláros veszteséget valósít meg.
Sergio Marchionne szerint az olasz autópiac a hatvanas évek szintjére zuhant visszaSötét képet festett az olasz és európai autópiacról Sergio Marchionne, a Fiat-Chrysler ügyvezető igazgatója, aki kora ősszel beszélt arról, hogy rég nem látott válságban van az olasz autóipar.
„A Fiat Olaszországban marad, és a külföldön termelt bevétellel finanszírozza magát, de 2014-ig teljes sötétség fedi a piacot” – mondta Sergio Marchionne, a La Repubblica olasz napilapnak adott interjújában. Hozzátette, hogy az olasz autópiac „precedens nélküli szakadékba zuhant, a hatvanas évek szintjére. Az európai autópiac is egy év alatt kétmillió járművet veszített.”
Az európaiak úgy tekintenek a detroiti történetre, mint fenyegető rémálomra, amely egy nap az ő valóságuk lehet. Az amerikai tapasztalat nem segített, és már csak az a kérdés, hogy melyik európai város lesz a következő Detroit.
Összességében növekedett a Daimler eladása
Októberben tovább nőtt a Daimler globális eladása, Kínában viszont csökkent az értékesítés.
A stuttgarti székhelyű vállalatcsoport keddi közlése szerint a Mercedes-Benz, Smart és Maybach márkából 118 ezer autót adtak el, 6,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
A szeptemberi visszaesés után Németországban is 3 százalékkal több kocsi talált gazdára – Nyugat-Európa egészében 5,1 százalékkal nőtt az értékesítés. A Mercedes szinte minden piacon, de különösen Franciaországban növelte részesedését. Januártól októberig 1,163 millióra bővült a Daimler értékesítése, vagyis 5 százalékkal magasabb mint az előző évben.
Szinte az egyetlen sötét folt Kína, ahol 3,9 százalékkal csökkent a forgalom, mert a kínaiak a BMW, Audi vagy a Porsche modelljeit részesítik előnyben. (MTI/dpa)
Növelte forgalmát Kínában a General Motors
Több mint 14 százalékkal több gépkocsit adott el a General Motors Kínában, ezen belül a Ford rekordértékesítést könyvelhetett el októberben – derült ki a cég friss jelentéséből.
A tendenciát piaci megfigyelők egyértelműen azzal magyarázzák, hogy a kínai–japán területi vita miatti feszültség következtében a fogyasztók nagy része – egyelőre legalábbis – elfordult a japán autóktól. Ezt támasztják alá a japán autógyárak statisztikai adatai is.
A General Motors és kínai vegyesvállalatai a múlt hónapban csaknem 252 ezer autót adtak el, amivel az első 10 hónap értékesítése 2,3 millióra növekedett. Ez 10,5 százalékos bővülésnek felel meg éves összevetésben. A GM részesedése a harmadik negyedéven a kínai piacon 14,4 százalék volt. (MTI)
A Suzuki kivonul az amerikai autópiacról
Kivonul az Egyesült Államok autópiacáról a Suzuki – jelentette be a cég kedden. A Nihon Keidzai Simbun japán üzleti lap tudósítása szerint a márka amerikai forgalmazója nem sokkal a bejelentés után csődvédelmet kért egy kaliforniai körzeti bíróságon.
A Suzuki a jen tartósan erős árfolyamát okolta a kivonulásért. Az elmúlt években veszteséges volt a márka Amerikában. A cég összesen 12,8 milliárd jen veszteséget szenvedett el amerikai forgalmazójának csődjével.
A General Motorsszal kötött együttműködésének felbontása és kanadai gyárának 2009-es bezárása óta a Suzuki Japánból exportált gépkocsikat az Egyesült Államokba, tavaly azonban mindössze 26 619 ezer autót értékesített az amerikai piacon. A cég 2007-ben zárta legjobb évét az Egyesült Államokban, akkor 102 ezer autót adott el.(MTI)