2024. július 17., szerda

Kényszerszabadságról – szabadságra

Csak decemberben indul újra a termelés az eleméri műkaucsukgyárban (FSK)

Az eleméri műkaucsukgyár dolgozóit szeptember elsején küldték 45 napos (fizetett) kényszerszabadságra, de két és fél hónap elteltével sem kerültek vissza munkahelyükre. A kényszerszabadság után többségük most rendes évi szabadságát tölti. A leállás oka pedig az, hogy a pancsovai Vegyi Művekben (HIP-Petrohemija), melynek keretében működik az eleméri gyár is, még nem fejeződött be az átszervezés, és nem indult újra a termelés, így a műkaucsukgyár anyavállalatától nem kapja meg a műkaucsuk gyártásához szükséges, C4-es frakció néven ismert alapanyagot.

Az eleméri műkaucsuk 99,7 százaléka első osztályú (Fotó: Kecskés István)

A pancsovai gyár azt kérte a munkaügyi minisztériumtól, hogy a kompánia dolgozói a 45 nap letelte után is maradjanak fizetett szabadságon, de ezt nem engeélyezte a minisztérium. Így aztán mindenki úgy találja fel magát, ahogy azt jónak látja. Az eleméri műkaucsukgyárban az előállt helyzetet úgy oldották meg, hogy a kényszerszabadság után a dolgozók többségét a rendes évi szabadság letöltésére küldték. Azok pedig, akik már az évi pihenőnapokat kihasználták, bejárnak a gyárba és előkészületeket tesznek az újraindulásra. Milan Teofilović, a Vegyi Művek vezérigazgatója a napokban kijelentette, hogy az eleméri gyárban, decemberben esedékes a termelés újraindítása. Azt is közölte, hogy a nemrég bevezetett, állami jövedéki adó miatt ezentúl az Eleméren nyersanyagként használt C4-es frakció évente 4,5 milliárd dinárral növelné a termelési költségeket. Ezért azt remélik, hogy a hónap végéig módosítják majd a jövedéki adóról szóló törvényt, ami majd megkönnyíti a műkaucsukgyár újraindítását. Egyébként jelenleg a pancsovai Vegyi Művekben kétezer tonna (Törökországból) behozott C4-es frakció áll raktáron. A nyersanyag importjára azért van szükség, mert az említett nyersanyagot gyártó pancsovai üzemrészleg nem dolgozik.

Az első szerbiai műkaucsukgyár építése 1983-ban fejeződött be, és a gumiipar alapanyagát gyártó üzem a Naftagas keretében kezdte el a termelést. A négyszáz dolgozót foglalkoztató gyár a 90-es évek elején komoly válságba került, és a kiutat akkor úgy találták meg, hogy átvette őket a pancsovai Vegyi Művek. Vajdaság egyik legjelentősebb ipari kapacitása, mely termékeinek a 75 százalékát exportálja.