2024. július 17., szerda

Beperelik az államot

Ma tiltakozó megmozdulást tartanak a nagybecskereki Jugoremedija dolgozói

Ma a nagybecskereki Jugoremedija előtt tartanak tiltakozó gyűlést a gyógyszergyár dolgozói és részvényesei, melyre meghívták Goran Knežević mezőgazdasági minisztert, Nagybecskerek korábbi polgármesterét is. A csőd szélén álló vállalat dolgozói bejelentették, hogy a napokban további tiltakozó megmozdulásokat szerveznek.

Újraindul-e a Jugoremedija? (Kecskés István felvétele)

A vállalat dolgozói és részvényesei tegnap bejelentették, hogy a félresikerült magánosítás miatt pert indítanak az állam, illetve a Privatizációs Ügynökség ellen, mivel az állam tulajdonában van a gyár vagyonának 42 százaléka, ennek ellenére 2002 óta tétlenül nézte, hogyan ment tönkre az egyik legéletképesebb nagybecskereki gyár. A hanyag hozzáállás miatt a dolgozók és 357 részvényes valamivel több mint 12 millió dináros kártérítést követel.

A Jugoremedija magánosítását 2007-ben megsemmisítették, de a mai napig nem volt képes talpra állni. Az akkori tulajdonost, a niši Jovica Stefanovićot és néhány közeli munkatársát letartóztatták, Zdravko Deurić – aki a privatizáció megsemmisítése után, 2007-ben állt a gyár élére – pedig nemrég került szabadlábra. Mindkettőjük ellen bűnvádi eljárás folyik.

Eközben teljesen leállt a termelés a gyárban, és a 460 dolgozó már több mint egy éve nem kap fizetést. Nemrég két hétig nem volt villanyáram sem a gyárban, és ez veszélybe hozta a raktárban levő gyógyszerkészletet és nyersanyagot, de a gyár egész berendezését is.

A villanyáramot a napokban visszakapcsolták, a nagybecskereki Gazdasági Bíróság pedig december 27-ére bejelentett tárgyalásán dönt arról, hogy a Hypo Alpe Adria Bank kezdeményezésére elindítja-e a csődeljárást a gyógyszergyárban, vagy esetleg az átszervezés mellett dönt. A dolgozók szerint a gyár átszervezésében és újraindításában az államnak kulcsszerepet kell(ene) vállalnia.