2024. szeptember 12., csütörtök

Az Európai Unió felülvizsgálja energiastratégiáját

Oroszország leállíthatja az Északi Áramlat 1 gázszállításait

Európában a földgáz ára a tegnapi kereskedés során 3200 dollárt tett ki 1000 köbméterre átszámítva, ami némileg kevesebb, mint egy nappal korábban. A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF legközelebbi, áprilisi jegyzésében ezer köbméter földgáz 3277 dollárba került – írja a TASSZ hírügynökség. Mint hírt adtunk róla, a hétfői kereskedés során a földgáz ára 79 százalékkal ugrott meg, és a történelem során először közelítette meg a 4000 dollárt.

A Blomberg hírügynökség írása szerint a jövőben inkább áremelkedéstől kell tartani, mert Oroszország arra figyelmeztetett, hogy leállítja az Európába irányuló gázszállítást az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül. Mivel Moszkva és az Európai Unió kapcsolata tovább romlik, a gázszállítás leállítása válasz lenne a bevezetett uniós szankciókra, amit az ukrajnai invázió után vezettek be Oroszország ellen. Döntés azonban még nem született, a Gazprom továbbra is teljesíti a gázszállítási kötelezettségeit. Az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül tavaly 59 milliárd köbméter földgázt szállítottak Európába. Emlékeztetőül: Oroszország biztosítja az európai országok gázfogyasztásának a 40 százalékát.

A kőolaj ára is folyamatosan emelkedik. Az északi-tengeri Brent könnyűolajfajta 118 dollárról 139 dollárra ugrott tegnap reggel, s az elemzők további emelkedést jósolnak. A kőolaj legmagasabb értékét 2008 júliusában jegyezték, akkor 147 dollár volt az árfolyama. Egyes elemzők szerint az orosz–ukrán háború hatására az árfolyam újabb rekordot dönthet.

Annak ellenére, hogy a nyersolaj ára napközben 130 dollárra esett vissza, a fogyasztók még mindig magas energiaköltségekkel néznek szembe. A szakértők rámutnak arra, hogy várhatóan újabb szankciókat vezetnek be Oroszország ellen, mivel nem úgy néz ki, hogy leáll a háború. Az amerikai képviselőház fontolóra veszi annak lehetőségét, hogy fogadjanak el törvényt az orosz kőolaj és egyéb enegiatermékek importjának betiltásáról a háború miatt. A tilalom kiterjedne az orosz kőolajra, a cseppfolyósított földgázra és a szénre is. Ezzel az a céljuk, hogy még jobban elszigeteljék Oroszországot a globális gazdaságban. Ez a lépés mindenképpen jelentős hatással lesz az Európai Unióra, mivel a tervezett új korlátozások miatt még inkább emelkedni fog a nyersanyag ára a nemzetközi piacon. Az Európai Unió jelenleg a gáz- és szénigényének felét, a kőolaj- pedig a harmadát Oroszországból importálja. Az EU terveket dolgozott ki a kőolaj-, a gáz- és szénimporttól való függőségének fokozatos megszüntetésére. Az a cél, hogy a gázimport-szükséglet az idén csaknem 80 százalékkal csökkenjen.

Az Európai Bizottság úgy ítéli meg, hogy az EU-ban már elegendő gáz áll rendelkezésre ahhoz, hogy átvészelje a tél hátralevő részét, még az oroszországi szállítások hirtelen megszakadása esetén is. Ezért javasolni fogja a tagállamoknak, hogy már most kezdjék meg a tárolók feltöltését, hogy felkészüljenek a következő télre.