2024. szeptember 12., csütörtök

Szerbia a „gazdasági világvége” viharában

Kiviteli tilalom a lisztre, búzára, kukoricára és az étolajra – Az állam lemond az üzemanyag-bevétel egy részéről – A mezőgazdasági termelők számára egyelőre nem drágul az üzemanyag

Aleksandar Vučić államfő kedd esti tévés szereplése során jelezte, hogy mától, március 10-étől tilos lesz a liszt, a búza, a kukorica és az étolaj kivitele.

– Nincs más hátra, beszüntetjük e termékek exportját. Szerbiának a saját szükségleteire és a régió számára is lesz elég búzája és kukoricája, ez az egyedüli előnyünk. A térségben őrült méreteket öltött a gabona iránti kereslet, csupán hétfőn 200 000 tonnát kértek tőlünk, ez pedig lehetetlen. Arra vagyok kíváncsi, hogy Oroszország betiltja-e a búza és a kukorica exportját. S ne feledjék, ez az egész helyzet rákapcsolódott a koronavírus-járványra, amiről most már senki sem beszél, a világ a szemünk láttára omlik össze – fogalmazott az államfő a B92 tévében. A gazdasági világválság súlyának ecsetelésére elmondta, az Európai Unió recesszióra készül, miközben erre az évre 4 százalékos gazdasági növekedést tervezett. „Az EU számára ez a gazdasági aktivitás visszaesésének harmadik éve. Nem hiszem, hogy reális nálunk is azt várni, hogy a növekedés +4 százalékos legyen.”

(Dávid Csilla illusztrációja)

(Dávid Csilla illusztrációja)

A hazai piacnak, a fogyasztóknak és a gazdaságnak az ukrajnai válság miatti árrobbanásoktól és áruhiánytól való védelmét szolgáló újabb intézkedések közé tartozik az is, hogy a kormány lemond a kőolajszármazékokra kivetett jövedéki adó 20 százalékáról, ugyanis ilyen módon igyekszik a lakosság számára féken tartani az üzemanyagárakat, s azzal együtt az inflációt. Az intézkedés nyomán az eurodízel 181 dinár lenne, vagyis csak 2 dinárral több, mint eddig volt. A mezőgazdasági termelők számára a NIS töltőállomásain az állam támogatásával legalább másfél hónapig megtartják az eddigi árat. Az államfő bejelentette továbbá: a kormány eltörli a harmadik országokból történő kőolajimportra kivetett vámot, hogy biztosítsa a NIS kőolaj-finomítójának ellátását, és hogy az üzemanyagok ára csak minimálisan emelkedjen. Az állam csak ebben a hónapban 150 millió eurót lesz kénytelen kiadni az EPS és a Srbijagas számára, pontosabban arra, hogy biztosítsa a piac rendszeres ellátását, de az ár a lakosság számára elviselhető legyen.

Vučić arra is kitért, mekkora problémával szembesülhetnek az ókontinens országai, ha az EU betiltja az energiahordozók oroszországi behozatalát, hiszen nem tudják egykönnyen pótolni a földgáz 40 és a kőolaj 30 százalékát. Ha Brüsszelben úgy határoznának, hogy megszüntetik minden oroszországi energiahordozó importját, akkor Szerbia is bajba kerül. Az elnök azt mondta, az áram egyelőre nem drágul, de egyre nehezebb szenet találni megvásárlásra. „Azt követelték tőlünk, hogy mondjunk le a szénről, most viszont mindenki siet beszerezni. Kína felvásárolta a világ összes széntartalékát, az ára 430 dollárra szökött, mi pedig mindössze 50 dollárt vagyunk képesek fizetni érte. A kolubarai bányából nem tudunk eleget kihúzni, erre csak júniustól lesz lehetőség, úgyhogy vásárlási lehetőség után kutatunk. Feltaláljuk mi magunkat, de tudni kell, hogy közben fogynak a tartalékaink” – mondta az elnök. Megítélése szerint a második világháború óta ez a legnagyobb gazdasági válság, ami neki egyenesen gazdasági világvégére hasonlít.