2024. szeptember 12., csütörtök

Merész tervek uniója

Már 2030-ra függetlenítené magát az EU az orosz gázellátástól

Az Európai Unió még az idén kétharmadára csökkentené az orosz gáz behozatalát, nyolc év múlva pedig teljesen mellőzné az orosz gáz felhasználását a területén – tudósít a világsajtó, és kiemeli, hogy az EU teljes mértékben függetlenítené a tagállamait az orosz gázellátástól.

Az energiastratégia felülvizsgálatáról szóló jelentésben azt írják, hogy az Unió a jövőben más gázkitermelő országoktól vásárolja majd a hiányzó mennyiséget, növeli a biometán behozatalát és megerősíti a saját biogáz-kitermelését is. A következő időszakban még nagyobb hangsúlyt fektetnek a megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőség kihasználására is: energiaforrásként elsősorban a tiszta hidrogént használnák fel, ugyanakkor jelentősen csökkentenék a fosszilis üzemanyagok használatát. A cél az energiahatékonyság növelése – hangsúlyozzák.

Jelenleg ugyanis Oroszország biztosítja az EU gázfogyasztásának a 40 százalékát, és az uniós tagállamok kőolajszükségletének 27 százaléka is orosz forrásokból érkezik. Ahogyan arról beszámoltunk, az orosz–ukrán konfliktus miatt hihetetlen mértékben megugrott a földgáz ára: a háború kitörése előtti szinthez képest hétfőn mintegy 79 százalékkal emelkedett, és a történelem során először közelítette meg a 4000 dollárt.  Emellett a kőolaj ára is folyamatosan emelkedik: kedden az északi-tengeri Brent könnyűolajfajta 118 dollárról 139 dollárra ugrott, s az elemzők további emelkedést jósolnak. Az amerikai képviselőház ugyanis bejelentette, hogy fontolóra veszi az orosz kőolaj és egyéb energiatermékek importjának betiltását. Ez a lépés jelentős hatással lesz az Unióra is, a tervezett új korlátozások miatt ugyanis még inkább emelkedni fog a nyersanyag ára a nemzetközi piacon – vélik a szakértők. Ugyanakkor a szankciók szigorításáról szóló tervekre Oroszország figyelmeztetéssel reagált, miszerint leállítja az Európába irányuló gázszállítást az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül.

Az Unió tehát az árak rohamos emelkedése mellett folyamatosan küzd az ellátás megszüntetésének veszélyével is, ezért az energiastratégia felülvizsgálata folyamán számos intézkedést helyeztek kilátásba azon következmények enyhítésére is, amelyeket a különböző energiatermékek drágulása eredményez. Előirányozták az árak korlátozását, és azt is, hogy a tagállamok rövid távú támogatást nyújtsanak azoknak a cégeknek, amelyeket leginkább érint az árak hirtelen emelkedése.

Az energiastratégia változtatásának szükségességét Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megerősítette. Szavai szerint „muszáj függetleníteni az európai országokat az orosz kőolaj-, földgáz- és szénkitermeléstől, mert az EU nem támaszkodhat olyan beszállítóra, amely egyértelműleg fenyegeti”. Ugyanakkor Kadri Simson energiaügyekért felelős uniós biztos kijelentette, hogy az Unió rendelkezik elegendő földgázmennyiséggel ahhoz, hogy az idei fűtésidény szükségleteit lefedje. A következő idényre viszont sürgősen fel kell tölteni a tárolókat: október 1-jéig 90 százalékos felhalmozást kell biztosítani – hangsúlyozta az uniós biztos.