2024. szeptember 12., csütörtök

Ideiglenes tilalom a mezőgazdasági alaptermékek kivitelére

Csak a járművek tartályába tölthető üzemanyag – A jövő héten fizetik a 4000-ről 8000 dinárra emelt területalapú támogatást

A köztársasági kormány tegnap rendelettel korlátozta a kőolajszármazékok árát. Az intézkedés az eurodízelre és a 95-ös oktánszámú benzinre vonatkozik, az árkorlátozás mától 30 napig, azaz április 11-éig érvényes. A közlemény szerint a töltőállomásokon a maximalizált kiskereskedelmi árú üzemanyag a továbbiakban kizárólag a járművek üzemanyagtartályába tölthető. A kormány rendelettel szabályozta a bejegyzett agrárgazdaság számára szükséges üzemanyag eladásának módját és feltételeit. Korábbi információk szerint a gazdák a régi áron juthatnak üzemanyaghoz. A testület arról is döntött, hogy ideiglenesen 20 százalékkal csökkenti az ólmos és ólommentes benzinre, valamint a gázolajra kivetett jövedéki adót. A kormány ideiglenesen betiltotta az alapvető mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek kivitelét: nem exportálható a búza és a búzaliszt, a kukorica és a kukoricadara, valamint a napraforgóolaj.

Nem exportálható a kukorica sem (Fotó: Dávid Csilla)

Nem exportálható a kukorica sem (Fotó: Dávid Csilla)

Az üzemanyagárak fékezése végett hozott intézkedés kapcsán Siniša Mali pénzügyminiszter korábban kijelentette, amiatt, hogy az állam lemond a jövedéki adó 20 százalékáról, a költségvetésbe havonta 3,6 milliárd dinárral, vagyis hozzávetőleg 30 millió euróval kevesebb folyik be, de az államháztartás állapota olyan stabil, hogy el tudja ezt viselni.

Goran Đaković agrárelemző, a mezőgazdasági miniszter tanácsosa a közszolgálati televízióban tegnap azt mondta, élelmiszerhiány kialakulásáról szó sincs, „az ország lakosságának olyan mértékben kell élelemhiánytól tartania, mint amennyire egy átlagos tejtermelő tarthat attól, hogy otthoni fogyasztásra majd nem lesz a családnak elég tej”. Szerbia élelmiszer-kiszállító ország, tavaly ebből ötmilliárd eurós bevétele volt, ami történelmi maximumnak számít.

 – Húsz évvel ezelőtt még 30-35 tonnás répahozamunk volt, ma 75–100 tonna terem egy hektáron, és vetőmagokat is bőven termelünk. Az árak stabilizálódása legfőképp az ukrajnai és oroszországi helyzettől függ, mert ez a két ország – velünk együtt – a 10 legnagyobb gabonatermelő közé tartozik, a gabona pedig mindennek az alapja. Gondoskodnunk kell a lakosságról, kenyérnek mindig lennie kell, s azoknak fogunk szállítani, akik bajban vannak és szükségük van a mi árunkra. Ha az oroszok betiltják a kivitelt, nagy lesz a kereslet a mi búzánk iránt – mondta Đaković. Bejelentette, hogy a jövő héten kezdik az eddigi 4000-ről 8000 dinárra emelt területalapú támogatás kifizetését.

Tegnap egyébként a szerbiaihoz hasonló intézkedéseket foganatosított a szomszédos Észak-Macedónia kormánya is, betiltotta az étolaj kivitelét, valamint eltörölte az 5 százalékos forgalmi adót a kenyérre, cukorra, lisztre, étolajra, tejre és több más termékre. Mintegy 35 ezer rászorulónak 1000 dénáros vásárlási utalványt ad a legszükségesebb élelmiszerek beszerzésére.