2024. szeptember 12., csütörtök

Távoznak a nemzetközi vállalatok Oroszországból

Állami felügyelet alá vonhatják a külföldi tulajdonú cégeket

Az orosz–ukrán háború és a bevezetett szankciók miatt egyre több nemzetközi vállalat döntött úgy, hogy kivonul Oroszországból. Az Apple már nem árusít mobiltelefonokat az oroszoknak, és  a Microsoft sem exportálja Oroszországba új termékeit és szolgáltatásait. A Netflix médiaszolgáltató vállalat jelezte, hogy befejezi működését az országban. A világ legnagyobb autógyártói, a Genaral Motors, a Ford, a Volkswagen és a Toyota is beszüntette a szállítást Oroszországba. Szerdán további külföldi cégek jelentették be, hogy felfüggesztik tevékenységüket az orosz piacon. Ezek között volt a McDonald´s, amely úgy döntött, hogy ideiglenesen bezárja az összes oroszországi éttermét, és felfüggeszti tevékenységét az orosz piacon. Oroszországban a McDonald´s 850 gyorséteremmel, 62 ezer alkalmazottal és több száz helyi beszállítóval és partnerrel rendelkezik.

A Starbucks Corp, a világ legnagyobb kávéházlánca szintén felfüggeszti az oroszországi üzleti tevékenységét, beleértve termékeinek az országba való szállítását is. A Coca-Cola és a PepsiCo is bejelentette, hogy felfüggeszti üzleti tevékenységét az országban.

Oroszországban a kormányzó párt olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely lehetővé tenné a külföldi tulajdonú cégek orosz állami felügyelet alá vonását. A Reuters beszámolója szerint a javaslatot a moszkvai kormány is támogatja. Ez lehet az első lépés a külföldi tulajdonban lévő vagyonok oroszországi államosításának. A tervezet szerint azok az oroszországi vállalatok, amelyekben valamely külföldi cégnek legalább 25 százalékos tulajdonrésze van, állami felügyelet alá vonhatók, ha a külföldi tulajdonos a háború kezdete óta kivonult az országból vagy felfügesztette ottani tevékenységét. A kormányzó párt szerint a törvényre azért van szükség, hogy megvédjék az orosz munkahelyeket és megelőzzék a cégek bedőlését.