2024. július 19., péntek

A városnak kell a sörgyár!

NAGYBECSKEREKI ÖNKORMÁNYZAT
A szebb napokat is megélt sörgyár (Fotó: Kecskés István)

Dr. Mileta Mihajlov Nagybecskerek polgármestere és Aleksandar Marton a Városi Képviselő-testület elnöke tegnap közös közleményt adtak ki annak kapcsán, hogy a Szerbiai Nemzeti Bank hamarosan csődeljárást indít, illetve felszámol több szerbiai vállalatot.

A nemzeti bank közzétette azoknak a vállaltoknak a névsorát, amelyek két hónapos határidőt kaptak a csődeljárás elindítására. Akik ezt nem teszik meg, azokat felszámolják és törlik a vállalatok jegyzékéből. Sajnos a felsoroltak között van a nagybecskereki sörgyár (ZIP) is, a város legrégibb gyára, amely évtizedeken keresztül a város gazdaságának egyik hordozója volt. A napokban a nagybecskerekiek a 25-ik sörnapok programját vitatják, közben sörgyár nélkül maradhat a város. A két tisztségviselő szerint a városnak törvényes kötelessége, egyben érdeke, hogy bekapcsolódjon a sörgyár problémájának a megoldásába, annál is inkább, mert olyan gyárról van szó, amelyet át lehetne szervezni, és versenyképessé lehetne tenni.

A városnak vannak követelései a sörgyártól (telekhasználati díj és adók) és ezek ügyében a polgármester már járt az adóhivatalban. Közben keresik a csődeljárásban való leghatékonyabb részvétel módját. A csődeljárás legtöbbször hosszadalmas és bizonytalan végkimenetelű, de a város védjegyének a felszámolása még súlyosabb következménnyel járna. Ezért az önkormányzat mindent megtesz annak érdekében, hogy erre ne kerüljön sor, áll a két önkormányzati vezető közleményében.

Az 1748-ban alapított sörgyárat 2003-ban privatizálták, 2006. elején pedig leálltak a termeléssel. Momčilo Rajić a gyár vagyonának 51,04 százalékát birtokolja az állam pedig 40 százalékos tulajdonjoggal rendelkezik.