2024. szeptember 5., csütörtök

Jövőre lassul a világgazdasági növekedés

A világgazdasági növekedési ütem jövőre lassulni fog az ideihez képest, az inflációs nyomás pedig tartósan túl magas marad, az OECD kedden publikált legfrissebb prognózisa szerint.

A világgazdaság ugyanakkor a vártnál rugalmasabbnak bizonyult az idei első fél évben, de a növekedési kilátások továbbra is gyengék. A globális növekedés jövőre így alacsonyabb lesz, mint az idén, részben a jegybankok monetáris szigorításának egyre érzékelhetőbb eredménye és a vártnál gyengébb kínai fellendülés miatt.

Az OECD prognózisa szerint a globális növekedés az idei 3,0 százalékról 2024-ben 2,7 százalékra lassul, a G20 országcsoport növekedése pedig 3,1 százalékról 2,7 százalékra.

– A mostani időközi gazdasági prognózisunk adatai nagyjából összhangban vannak korábbi előrejelzéseinkkel. Az év eleji bankcsődök miatt bekövetkezett turbulenciák után eddig sikerült elkerülni, hogy jelentős stresszhelyzet alakuljon ki a pénzügyi piacokon. Ennek ellenére a világgazdaságnak továbbra is a magas infláció, az alacsony növekedés és a viszonylag gyenge kereskedelmi forgalom kihívásaival kell szembenéznie – mondta Mathias Cormann, az OECD főtitkára.

Az OECD javaslata szerint a makrogazdasági politika prioritása az infláció csökkentése és a költségvetési pufferek újbóli feltöltése kell hogy legyen. Ezzel párhuzamosan az erősebb és fenntarthatóbb növekedés hosszabb távú megalapozása érdekében az OECD szükségesnek tart konkrét szakpolitikai intézkedéseket is a verseny fokozása érdekében, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású K+F beruházások felgyorsítását, illetve a kereskedelmi akadályok leépítését azok növelése helyett.

A G20-akon belül a fejlett, iparosodott országok GDP-je az idén 1,5 százalékkal, jövőre 1,2 százalékkal nő. Az Egyesült Államok növekedése 2,2 százalékról 1,3 százalékra lassul. Az euróövezetben az idén 0,6 százalék, jövőre 1,1 százalék lesz a GDP-növekedés. Az euróövezetben Németország teljesít a leggyengébben, az idén 0,2 százalékkal csökken a bruttó hazai termék, majd jövőre 0,9 százalékos növekedésbe vált át.

A G20-akhoz tartozó fejlődő országok növekedési üteme az idén 4,5 százalék, 2024-ben 3,9 százalék lesz.

A legnagyobb növekedési ütemet az idén is és jövőre is India éri el 6,3 és 6,0 százalékkal. A kínai gazdaság az idén 5,1 százalékkal, jövőre 4,6 százalékkal növekedhet az OECD szerint, az indonéz pedig 4,9 százalékkal az idén, majd 5,2 százalékkal jövőre.

Az infláció a G20-aknál az idei 5,98 százalékról 4,81 százalékra csökken jövőre. A G20-ak fejlett iparosodott tagjainál 4,49 százalékról 2,64 százalékra megy le, a fejlődő tagoknál pedig 7,24 százalékról 6,58 százalékra. Az euróövezeti infláció az idei 5,52 százalékról 2,96 százalékra csökkent.