2024. szeptember 5., csütörtök

Átlépi a száz dollárt a kőolaj ára?

Szakértők szerint átmeneti lesz a drágulás

A kőolaj ára folyamatosan emelkedik, az északi-tengeri Brent kőolajfajta ára átlépte a hordónkénti 95 dollárt, az amerikai féltekén irányadó WTI kőolajfajta pedig a 90 dollárt. Június elején még 72 dollár közelében mozgott a Brent árfolyama, augusztuban pedig már 86 dollárig emelkedett a jegyzés. A héten azonban már 90 dollár fölött is járt a Brent, ami több mint 27 százalékkal magasabb szint a nyár elejiekhez képest. Ilyen magas kőolajárat legutóbb tavaly novemberben jegyeztek. Az áremelkedés azután következett be, miután Oroszország és Szaúd-Arábia nemrégiben bejelentette, hogy az év végéig meghosszabítja a kitermelés csökkentését, azaz tartósan szűkíti a piaci kínálatot. Ez viszont aggodalmat keltett az olyan nagyfogyasztók körében mint az Egyesült Államok. A világ nagy kitermelői a kínálat visszafogásával igyekeztek reagálni a bizonytalan gazdasági környezetre.

Jelenleg úgy tűnik, hogy a kőolaj ára elérheti a száz dollárt is. Szakértők szerint átmeneti drágulás jöhet, rövid időre valóban elérheti a száz dollárt az ára, de középtávon lejjebb megy az árfolyam. Az OPEC+ szövetségen kívüli beszállítók szerepe ugyanis erősödik majd, az Egyesült Államok és Brazília egyre több kőolajjal látja el a piacot, kompenzálva az OPEC szűkös kínálatát.

Az elmúlt hónapok áremelkedései mögött részben az olajkartell által eszközölt termeléscsökkentések állnak. A kőolajár felfelé tartó trendjét a világ vezető kőolajimportőre, Kína pozitív keresleti kilátásai is támogatják, amit tovább erősítenek Peking ösztönző intézkedései. A szélesebb körű aggodalmat Kína lassú fellendülése erősítette, illetve az, hogy az Egyesült Államokban magas szinten maradnak a kamatlábak.

Szakértők napi 2 millió hordós kőolajhiányt jeleznek az utolsó negyedévre. Emiatt úgy vélik, hogy az olaj ára valószínűleg megállapodik a hordónkénti 90 dolláros szint felett. A globális olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzések napi 2,1 millió hordós bővüléssel számolnak, ami rövid távon emelkedő olajárakat jelez. A Nemzetközi Energiügynökség (IEA) becslése szerint 2023-ban a globális kereslet napi 2,2 millióval nő, míg az OPEC 2,44 millió növekedést vár.

A kőolajárak emelkedése miatt az üzemanyagok is megdrágultak. Európában a gázolaj ára 60 százalékkal emelkedett a nyár vége óta. A világ olajfinomítói egyre nehezeben tudnak elegendő gázolajat termelni, ami súlyos hiányhoz vezethet az iparban és a közlekedésben egyaránt, valamint az inflációt is tovább erősítheti. Ugyanakkor még mindig van remény arra, hogy a dízelhiány átmeneti lesz. A hűvösebb téli hónapok közeledtével az időjárás ugyanis kevésbé korlátozza a finomítókat.