A Szerbiában működő bankok tavaly 742,4 millió eurós tiszta hasznot mutattak ki, majdnem kétszer annyit, mint egy évvel korábban, 2023 első kilenc hónapjában pedig már átugrották ezt az összeget – írja a Danas napilap. A pénzügyi jelentések szerint az idén szeptemberrel bezárólag a 20 szerbiai bank 865 millió eurós nyereséget könyvelt el. A kamatlábak növekedése rendkívül kifizetődővé tette a pénzintézetek tevékenységét. 2022 elején az Euribor, az irányadó európai bankközi kamatláb még negatív volt, mínusz 0,5 százalékon állt, ma viszont – a pénzügyi világválság időszakához hasonlóan – több mint 4 százalék. A bankok legfontosabb bevételi forrása a kamat. Az ebből eredő jövedelem januártól szeptember végéig az egész bankszektorban több volt, mint 1,4 milliárd euró. Az illetékekből, kezelési költségekből befolyt összeg is tetemes: 488 millió euró.
Az egyes bankok összeolvadásával az utóbbi években a legnagyobb pénzintézetekben a korábbinál nagyobb mértékben összpontosult a vagyon és a nyereség. Az év háromnegyed részének elteltével az Intesa Bank rendelkezik a legnagyobb aktívával, ami immár 7,3 milliárd euróra duzzadt. Ezzel az Intesa piaci részesedése elérte a 14,97 százalékot. A második helyen a Societe Generale és a Vajdasági Bank összekapcsolódásával létrejött OTP Bank áll 6,75 milliárd eurós vagyonnal, azaz 13,87 százalékos piaci jelenléttel. A technikailag még mindig egymástól elkülönült AIK és Eurobank Direktna, melyeket Miodrag Kostić bankcsoportja bekebelezett, együtt a harmadik helyre küzdötték fel magukat a 6,6 milliárd eurós aktívájukkal, amivel a hazai bankpiac 13,6 százalékát uralják. A második világháború óta most először történt meg, hogy egy hazai magánbank a legnagyobbak közé került – jegyzi meg a Danas cikkírója. A negyedik helyen az osztrák Raiffeisen Bank áll 5,7 milliárd eurós vagyonnal, utána az UniCredit következik (5,1 milliárd euró az aktívája), a hatodik pedig az NLB Komercijalna banka 4,8 milliárd euróval. Ez a hat bank tartja kezében a szerbiai bankszektor majdnem 75 százalékát, ha pedig a legerősebbek csoportjához csatlakozna az állami Postatakarék Bank (Banka Poštanska štedionica) a maga négymilliárd eurójával, akkor már elérnék a piaci részesedés 83 százalékát. Az öt legnagyobb bank a szektor nyereségének a 72 százalékát tette zsebre. A Raiffeisen keresett a legtöbbet, 143,3 millió eurót, második a nyereséglistán az Intesa 131,3 millióval, harmadik az UniCredit 122 millió euróval. Az egyetlen veszteséges bank ebben az időszakban a legkisebb pénzintézet, a Mirabank volt, amely 515 ezer eurós mínuszt jegyzett. Tavaly kilenc hónap alatt még nagyobb veszteséget mutatott ki, 4,5 millió eurót – miközben a többiek lubickoltak a nyereségben.
Talán csak a Szerb Nemzeti Bank intézkedései akadályozhatnák meg a szerbiai bankokat abban, hogy az év végére elérjék az egymilliárd eurós profitot. A jegybank szeptemberben korlátozta az euróhoz kötött bankkölcsönökre felszámolt kamatot, és ezzel szinte egyidejűleg növelte a bankok kötelező tartalékát – írja a Danas.