A technológia fejlődésével új lehetőségek nyílnak meg előttünk, ami által még jobban odafigyelhetünk környezetünkre és egészségünkre. A Civitas Nova Egyesület, amely a szabadkai Újváros helyi közösség területén tevékenykedik, a Szabadka városi közigazgatás környezetvédelmi pályázatán keresztül egy új lépést tett a tisztább levegő érdekében: három új légminőségmérő műszert telepített az újvárosi helyi közösség területére, melyek lehetővé teszik, hogy valós időben kövessük és elemezzük környezetünk levegőjének minőségét. A projektötlet az IT Szabadka 2030 akciója nyomán született, amelynek keretében több mint 10 mérőműszert helyeznek ki Szabadka területén.
Ezek a műszerek nemcsak a levegő tisztaságát vagy szennyezettségét mérik, hanem adatokat is küldenek a mindenki számára elérhető online felületre és applikációra. Ez a fejlett technológia lehetővé teszi, hogy mindenki számára könnyen hozzáférhető legyen az információ, és egyúttal segít abban, hogy közösségünk összefogva tevékenykedjen a környezetvédelem területén.
A levegő minőségének megfigyelése és megőrzése kulcsfontosságú egészségünk és környezetünk védelme szempontjából. A légminőségmérők segítségével képesek vagyunk pontosan nyomon követni a légszennyezettséget, és az adatok alapján könnyebben kialakíthatjuk a szükséges intézkedéseket a jobb levegőminőség eléréséhez.
Az egyesület az újvárosi Október 10. Általános Iskolával együttműködve az Újváros városrész szívét képező intézményre helyezett el egy benti és egy kinti mérőállomást. Elsősorban azért pont ott, mert az iskola földrajzilag és funkcionálisan a helyi közösség központi helyén található, másodsorban azért, mert itt töltik napjaik jelentős részét gyermekeink, akiknek egészségét minden tudatos szülő ezáltal egy új szemszögből is nyomon követheti, harmadsorban pedig azért, hogy ezáltal is környezettudatossá nevelhessük a jövő generációit.
A város ütőerét képező Szegedi út levegőminőségének követése érdekében együttműködünk az út mellett elhelyezkedő Skala Green vállalattal, melynek az épületén elhelyezett levegőminőség-mérő által tudjuk követni a gépjárműforgalom károsanyag-kibocsátásának mértékét és alakulását.
Az adatok nyilvánosan és naprakészen elérhetők a www.iqair.com honlapon, vagy az Android és iOS készülékekre egyaránt letölthető AirVisual alkalmazáson keresztül.
Az online felület és az applikáció használata során mindenki könnyen hozzáférhet az aktuális levegőminőségi adatokhoz. Ezen információk hozzájárulhatnak mind a kisgyermekes szülők, mind az idősebbek, mind pedig a krónikus légzőszervi megbetegedéssel küszködők életminőségének javításához, de mindannyiunknak segít megtervezni szabadidős tevékenységeinket olyankor, amikor a levegő friss és nem árt szervezetünknek. Ugyanakkor az adatok lehetővé teszik számunkra, hogy a naprakész információk birtokában következtetéseket vonjunk le, megértsük, hogy milyen tényezők befolyásolják a levegő minőségét környezetünkben. Ezáltal mi is tudjuk befolyásolni a levegő minőségére kiható viselkedésformáinkat és így környezetünket.
Dr. Bagi Boján altatóorvos, az egyesület tagja szerint egészségünk szempontjából rendkívül fontos, hogy mindannyian odafigyeljünk a környezetünkre, különösen a levegő minőségére. „A tiszta levegő nélkülözhetetlen az egészséges életvitelhez. A szennyezett levegő ugyanis számos egészségügyi problémát okozhat, mint például légzőszervi megbetegedést, allergiát vagy akár szív- és érrendszeri betegségeket.
A lészennyezettség mérési eredményei alapján a lakosság tájékozottá válik, döntéseket hozhat, például időszakosan csökkentheti a szabadban való tartózkodást vagy speciális védekezési módszereket alkalmazhat, különösen a magas szennyezettség időszakában.
Az érzékeny személyek, például gyermekek, idősek vagy már a meglévő légzőszervi problémákkal küzdők, nagyobb kockázatnak vannak kitéve. A mérések segítenek azonosítani azokat a környezeti tényezőket, amelyek növelik az egészségügyi kockázatokat és lehetővé teszik a megelőző intézkedések kidolgozását.
A tiszta levegő alapvető szerepet játszik mindennapi életünkben és egészségünkben. Az egészség védelme érdekében fontos, hogy mindannyian aktívan figyelemmel kísérjük környezetünk levegőminőségét, és megtegyük a szükséges lépéseket.”
Nyitókép: Dr. Bagi Boján