A Szerb Nemzeti Bank (NBS) végrehajtó bizottsága úgy döntött, hogy nem változtat a jelenlegi irányadó banki alapkamat szintjén, megtartja a 6,50 százalékponton. A letétekre és kölcsönökre vonatkozó kamatok sem változtak, maradtak 5,25, illetve 7,75 százalékon. A bizottság a banki alapkamat változatlan szinten tartásáról hozott döntését a globális inflációs nyomás további mérséklődése, valamint a hazai infláció csökkenése miatt hozta meg. A döntéskor szintén figyelembe vette azt a tényt, hogy az előző időszakban növekedett a referenciakamat, és ez hatással lesz az inflációra a következő időszakban is.
A döntés előtt figyelembe veszik a pénzügyi stabilitást és a bruttó hazai termék (GDP) értékét, és azon munkálkodnak, hogy megőrizzék a pénzügyi stabilitást, valamint ösztönözzék a gazdasági növekedést.
A bizottság tagjai azonban rámutatnak arra, hogy a geopolitikai feszültségek miatt minden döntés meghozatalakor óvatosságra van szükség. A globális válság miatt ugyanis csökkenhet a globális termelés. Szerbiában az idén is folytatódik az infláció csökkenése, januárban 6,4 százalékos volt. A központi bank arra számít, hogy a következő időszakban is mérséklődik az infláció, az év derekán visszatér a 3 százalék, plusz-mínusz 1,5 százalék sávba. A nemzeti bank novemberi prognózisához képest lejjebb vitte az inflációs várakozásait, elsősorban a monetáris politika erősödése és a globális költekezések csökkenése miatt. Az inflációs nyomás enyhülése és az egyre több beruházás miatt arra számítanak, hogy a bruttó hazai termék az idén 3-4 százalékkal növekszik. Az előrejelzések szerint a következő két évben a GDP 4-5 százalékkal növekszik. Ehhez mindenképpen hozzájárul a személyes fogyasztás, valamint az állami és magánbefektetések fellendülése is. Kiemelték, hogy a negatív hatások a gazdasági növekedésre elenyészőek, a pénzügyi stabilitást sikerült megőrizni.
A Szerb Nemzeti Bank végrehajtó bizottságának következő ülését április 11-én tartják – áll a közleményben.
Nyitókép: Ótos András felvétele