A Brüsszelben meghozott határozat szerint a szerbiai közjegyzők egyenjogú hozzáférést kaptak az Európai Unió elektronikus hálózatához – jelentette be a Szerbiai RTV műsorában Srbislav Cvejić, az országos közjegyzői kamara elnöke. Hangsúlyozta: a platform lehetővé teszi az összes dokumentum ellenőrzését, amelyet az Unió területén hitelesítettek a közjegyzők, de a tagországokban dolgozók számára is hozzáférést biztosít a Szerbiában hitelesített dokumentumokhoz.
A Szerbiai Közjegyzők Kamarájának elnöke példával igazolta az egyetemes hozzáférés jelentőségét: a szerbiai közjegyzők többek között ellenőrizni tudják majd azt az Unióban hitelesített meghatalmazást is, amely az országunk területén zajló pénzforgalomra vonatkozik. A platform által ugyanis közvetlen kapcsolatba léphetnek majd az uniós kollégájukkal, aki értesíti őket arról, hogy az irodájukban létezik-e a dokumentum, és érvényes-e még – magyarázta Cvejić. Kiemelte, hogy ezzel megakadályozhatják a hamisítás lehetőségét, ami többnyire a hagyatéki eljárások folyamán adott nyilatkozatok esetében volt jellemző. A meghatalmazások és az örökösök nyilatkozatainak eredetisége mellett az uniós platform használata a közjegyzőknek kölcsönösen lehetőséget nyújt a bejegyzett cégek nyilvántartásába is, hiszen ez nagyon fontos az üzletkötések folyamán – sorolta az előnyöket a kamara elnöke. Hozzátette: a jövőben a lakosok olyan dokumentumokat is hitelesíthetnek a szerbiai közjegyzőknél, amelyeket uniós közjegyzők adtak ki, de azok másolatait is hitelesíthetik a hazai szolgálatoknál.
Cvejić szerint a brüsszeli határozat több éves törekvés eredménye: a kamara ugyanis rengeteget dolgozott az elmúlt időszakban azon, hogy a hazai közjegyzők megkaphassák ezt a lehetőséget. Egy kis időre még szükség van ahhoz, hogy a határozat által biztosított jogok a gyakorlatban is érvényesüljenek: meg kell teremteni a technikai feltételeket, képzéseket kell szervezni és felhasználói fiókokat nyitni a közjegyzőknek – sorolta a következő hónapok feladatait a kamara elnöke, aki szerint pár hónapon belül a gyakorlatban is alkalmazni tudják az uniós hálózat lehetőségeit a szerbiai közjegyzők. Ezzel pedig tovább erősíthetik a lakosok bizalmát a közjegyzők iránt – mondta az országos kamara képviselője. „A közjegyzői irodák csupán tíz éve működnek Szerbiában, de ez alatt a rövid idő alatt sikerült hosszú utat bejárnunk: ma már a polgárok fenntartások nélkül fordulnak hozzánk” – nyomatékosította a kamara munkájának jelentőségét az elnök.