Az Ugrás a jövőbe elnevezésű program keretében 2027-ig 18 milliárd eurót fektetnek be 300 projekt megvalósításába – mondta tegnap Siniša Mali ügyviteli pénzügyminiszter. A Pink televízió vendégeként kiemelte: az említett program sokkal szélesebb körű, mint az Expo világkiállításhoz kapcsolódó beruházások. Az erre a célra épülő városrész kiépítésére, illetve a kiállításhoz tartozó Akvatik központ és a Nemzeti Stadion megvalósítására ugyanis összesen 1,2 milliárd eurót fektetnek a következő három évben.
Az ezt meghaladó összegből iskolákat és egészségügyi intézményeket újítanak fel, autópályákat, közutakat, gyorsvasutakat és közutakat építenek, de megvalósítják a BIO4 elnevezésű egyetemi várost is – utalt a projektek irányultságára a pénzügyminiszter. Ezzel az ellenzék részéről érkező bírálatokra is válaszolt, amelyek szerint a 18 milliárd euró hatalmas összeg a világkiállítás megszervezésére.
Mali hangsúlyozta: az Expo 2027 fejlődési lehetőség Szerbia számára, és egyúttal alkalom arra, hogy a lakosok életszínvonalának növelése érdekében sok befektetés megvalósuljon.
A BERUHÁZÁSOK ÚJABB BEFEKTETÉSEKET EREDMÉNYEZNEK
A beruházások jelentőségének példájaként a Nemzeti Stadion megépítését emelte ki a pénzügyminiszter, a létesítmény alapkövét május 1-jén helyezik le Surčinban. „Azt szeretnénk, ha a stadion megépítésével új csapatokat, eseményeket, látogatókat vonzanánk országunkban, és így egy teljesen új üzletágat indítanánk be” – mondta Mali, aki szerint a sport, azon belül a labdarúgás, világszinten komoly üzletággá fejlődött.
Emlékeztetett, hogy eddig már három új stadion épült Zaječarban, Leskovcon és Loznicán: ezáltal az említett városokban már most új aktivitások lendültek fel: egyre több épület emelkedik a stadion körül. „Egyik befektetés vonzza a másikat” – szögezte le Mali. Hozzátette: ma már senki sem gondolná, hogy a Belgrád Víziváros valamikor a főváros legelhanyagoltabb területe volt.
Ilyen értelemben Szerbiának hatalmas fejlődési lehetőséget jelent a világkiállítás: a következő években Európa legnagyobb építkezésévé válik az Expo 2027-re előirányzott terület. A világkiállítás lebonyolításához szükséges épületek mellett utakat, egészségházakat és több campust is létrehoznak. Szerbia számára azonban mégis az a legfontosabb, hogy az Expo 2027 szervezési jogával olyan befektetési ranghoz jutott az ország világszinten, amely a legfejlettebb gazdasággal dicsekvő államok sorába emelte – fogalmazott Mali.
MEGHOSSZABBÍTJA SZERBIÁVAL AZ EGYÜTTMŰKÖDÉST A NEMZETKÖZI VALUTAALAP
A pénzügyminiszter nyilatkozatában kitért arra az egyezségre is, amelyre a napokban került sor Washingtonban. E szerint ugyanis a Nemzetközi Valutaalap további két évre meghosszabbítja a szerződését Szerbiával, amely az idén év végén járna le. Országunk és lakosai számára is fontos, hogy Szerbia folytassa az együttműködést a világ egyik legjelentősebb pénzügyi intézményével. Így tudjuk folytatni a 12 évvel ezelőtt megkezdett reformokat – hangsúlyozta Mali.
A találkozóról elmondta, hogy a Nemzetközi Valutaalap szakemberei szerint országunk ékes példája annak, hogyan kell jól kezelni krízishelyzetben a gazdasági kérdéseket. Ezt bizonyítják az eredmények is, melyek szerint a múlt évben 2,5 százalékos gazdasági növekedést értünk el, az idén februárban viszont már 5,9 százalékra ugrott a gazdaság teljesítménye országunkban. Kulcsfontosságú, hogy a folyamatos növekedést megtartsuk a következő években is, amikor a nemzetközi konfliktusok továbbra is lassíthatják a fejlődési lehetőségeket – mutatott rá a pénzügyminiszter, aki szerint folyamatosan közelítünk mind az Európai Unió színvonalához, mind más fejlett államok standardjaihoz.
Az említett gazdasági mutatók teszik lehetővé azt is, hogy immár olyan jelentőségű projekteket is meg tudunk valósítani mint az Expo, és „be is fogjuk fejezni 2027 végéig, amikorra 1400 eurós átlagfizetést, 650 eurós átlagnyugdíjat és ugyanekkora minimálbért ígért Aleksandar Vučić államfő” – zárta nyilatkozatát Mali.
Nyitókép: Siniša Mali (A pénzügyminisztérium felvétele)