2024. december 22., vasárnap

Emberhez méltó életszínvonalat!

A szakszervezetek szerint a havi minimálbérnek legkevesebb 61.858 dinárnak kell lennie

A minimálbérnek méltóságteljes életszínvonalat kell biztosítania a munkások számára – hangsúlyozták az idén is a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének illetékesei a tárgyalások közeledtével. A következő évre vonatkozó minimálbérről ugyanis rendszerint augusztus végén és szeptember elején tárgyalnak a munkások jogait képviselő csoportosulások a munkaadókkal és az állam képviselőivel. A Szociális-gazdasági Tanács az idén augusztus 15-én ül össze először – hozták nyilvánosságra a tárgyaló felek.

A tárgyalásokra készülve a szakszervezetek hangsúlyozzák, hogy a legalacsonyabb havi jövedelemnek is fedeznie kell a munkások alapszükségleteit. Ez azt jelenti, hogy a minimálbérnek el kell érnie az átlagos fogyasztói kosár értékét ahhoz, hogy a munkásoknak méltó életszínvonaluk legyen – mondták a szakszervezet képviselői a tegnapi sajtótájékoztatón. A cél eléréséhez a következőket javasolták: a legkisebb jövedelmet 2025-ben 61.858 dinárban határoznák meg, a következő három évben pedig a 2024. évre alkalmazott 17,83 százalékos emelést érvényesítenék folyamatosan. 

Emlékeztetőül: az előző évekhez hasonlóan tavaly sem született közös megegyezés a szakszervezetek és a munkaadók között, így az állam döntött az idei minimálbér összegéről. Január 1-jétől így a 2023-ban érvényben levő 230 dinárról 271-re növekedett kifizethető legalacsonyabb órabér, ami havonta valamivel több mint 47 ezer dináros minimálbért eredményezett. A tárgyaláson részt vett állami képviselők tehát támogatták azt az összeget, amelyet Aleksandar Vučić államfő még az egyeztetések előtt bejelentett. A szakszervezetek továbbra is hangsúlyozzák, hogy az államelnöknek nem lenne szabad ilyen bejelentéseket tennie, mert ezzel megpecsételi a tárgyalások menetét. Ennek ellenére Vučić az idén is megismételte a tavalyi forgatókönyvet, és nyilatkozataiban előrevetítette a minimálbér jövő évi lehetséges összegét. Bár pontos összeget az idén nem jelentett be az államfő: szavai szerint „a jövő évi minimálbér összegének meg kell haladnia az 50 ezer dinárt”. 

Az államfő által említett összeget azonban már most meghaladja még a legkisebb fogyasztói kosár értéke is, amely jelenleg 53 ezer dinár – hangsúlyozzák a szakszervezetek. Hozzáteszik: a szerb állam évek óta halogatja a Szociális Gazdasági Tanács egykori döntésének érvényesítését, amelynek értelmében a minimálbért legalább a legkisebb fogyasztói kosár értékével kellene kiegyenlíteni. Figyelembe véve az infláció mértékét, a minimális szükségleteket fedező költségek a következő év elejére meghaladják az 55 ezer dinárt – számoltak a szakszervezetek. 

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elemzése szerint 2021 és 2023 között nominálisan 43,2 százalékkal, reálisan viszont 9,8 százalékkal emelkedtek a nettó átlagfizetések országunkban. A minimálbér viszont matematikailag 33,3 százalékkal emelkedett, az értékét figyelembe véve azonban csupán 2,1 százalékos emelésről beszélhetünk. Ha viszont az élelmiszer drágulásához viszonyítják a havi jövedelmeket, akkor az átlagfizetések értéke 3,4 százalékkal csökkent, a minimálbér viszont 10,1 százalékot vesztett értékéből – támasztotta alá az állam által hangsúlyozott növelés értéktelenségét a munkások egyik legnagyobb érdekvédelmi szervezete.

A Danas napilapnak adott nyilatkozatában az említett szervezet elnöke, Ljubisav Orbović kiemelte, hogy bár a tárgyalások előtt még egyeztetniük kell a munkások érdekvédelmi szervezeteinek, azt már  biztosan lehet állítani, hogy a szakszervezetek továbbra is ragaszkodnak majd ahhoz, hogy a jövő évi minimálbér legalább a legkisebb fogyasztói kosár értékét fedezze. Orbović kiemelte: a szervezetük az infláció miatt magasabb összeget is követelni fog, és szorgalmazza az évi két tárgyalást is a jövőben. 
Az említett követeléseket a Danas napilapnak alátámasztották a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezetek és a Sloga Szerbiai Szakszervezetek Szövetségének képviselői is. Az említett szervezetek kiemelték azokat az elemzéseket is, amelyek szerint a jelenlegi árak mellett a minimális életszínvonal megtartásához legalább 70 ezer dináros minimálbérre lenne szükség. A Sloga érdekvédelmi képviselet elnöke, Željko Veselinović az Emancipációs Politikai Központ adataira hivatkozva elmondta, hogy ezek szerint az elemzések szerint 144.457 dináros fizetésre lenne szükség Szerbiában ahhoz, hogy az emberek fedezni tudják az alapvető szükségleteiket. Ez pedig lényegében két mediális átlagbér összege jelenleg, így a legkisebb fogyasztói kosár értéke már régen nem mérvadó arra, hogy meghatározzák a szerbiai lakosság minimális életszínvonalát biztosító összeget – magyarázta Veselinović.

A munkaadók képviselői viszont hangsúlyozzák, hogy az államfő által jelzett összeget a gazdaság helyzetének részletes elemzését követően hozza nyilvánosságra Vučić elnök. A Szerbiai Munkáltatók Uniójának elnöke, Nebojša Atanacković szerint az 50 ezer dinár körüli minimálbér az, amit jelenleg megengedhet magának a szerb gazdaság. Az ennél nagyobb mértékű emelés terhét ugyanis csak nagy adókedvezményekkel tudnák elviselni a munkaadók – mondta a munkáltatók képviselője a jövő évi minimálbérről szóló tárgyalások elé nézve. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele