2024. szeptember 11., szerda

Létminimumról mélyszegénységbe

A nyugdíjasok képviselői szerint az állam csak fényezi az idősek helyzetét – Konkrét intézkedéseket követelnek

A nyugdíjasok többsége mélyszegénységbe süllyedhet a hiperinfláció miatt – figyelmeztette a közvéleményt a katonaságból nyugdíjba vonult személyek szakszervezeteinek egyesülete. Az idős korúak képviselete szerint a nyugdíjak összehangolását éveken keresztül mellőzték vagy csak részben hozták összhangba az országra jellemző életszínvonallal, de a 2020-tól érvényesített svájci modellt sem alkalmazták megfelelően az illetékesek.

A nyugdíjasok képviselői emlékeztetnek azokra a kimutatásokra is, amelyek szerint több mint 750 ezer szerbiai nyugdíjas járandósága 24 ezer dinárnál is alacsonyabb, azaz az idősek 45 százaléka a létminimumként meghatározott összegnél kevesebb jövedelemből kénytelen tengődni. Még rosszabb helyzetben van az a 150 ezer nyugdíjas földműves, aki ennek felét kapja kézhez havonta – írják közleményükben.

A nyugdíjakra költött összeg 2014-ben a bruttó hazai termék 13 százalékát tette ki, ma viszont ezt már 9,5 százalékra csökkentették. Ez csaknem kétmilliárd euró megtakarítást jelent évente, aminek az árát épp a mélyszegénységben élő nyugdíjasok fizetik meg – vélik az egyesület szakemberei. Ugyanitt azt is kiemelik, hogy bár 2012-ben az átlagos nyugdíjak elérték az átlagfizetés 60 százalékát, az idén januárban ez az arány 44 százalékra csökkent. Tíz év alatt tehát 16 százalékkal növekedett az átlagbérek és az átlagos nyugdíjak közötti különbség.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

A nyugdíjasok képviselői Jorgovanka Tabaković bankkormányzó azon kijelentésére is felhívták a figyelmet, miszerint „Szerbiában csupán 9,1 százalékos volt az infláció, ez pedig a legalacsonyabb Európában”. Az idősek szerint ez csak ámítás, amellyel az államvezetés elfedi az Eurostat azon felméréseit, melyek az élelmiszerek 14,5 százalékos drágulását mutatják ki országunkban. Ez viszont háromszor nagyobb, mint az uniós tagállamokban. Ennek egyik következménye az is, hogy a nyugdíjasok többségének a havi járandóságából még az alapvető élelmiszerekre és gyógyszerekre sem futja, de a közüzemi számlák költségeit sem tudják fedezni.

A statisztikai adatok szerint 2021-ben 30 ezerrel több nyugdíjas hunyt el, mint egy évvel korábban. A szakszervezetek egyesülete szerint ennek egyik oka az éhínség is, amely sok idős személyt sújt Szerbiában. Az alacsony jövedelmezés miatt a nyugdíjasok 15 százaléka arra kényszerül, hogy idős korára is munkát vállaljon, ha ezt az egészsége megengedi. A betegséggel küszködők és elgyengültek viszont ezt sem tehetik meg, így a társadalom legszélére kerülnek – figyelmeztet az elemzés.

A katonaságból nyugdíjba vonult személyek szakszervezeteinek egyesülete a közleményben hangsúlyozza, hogy szakembereik szerint a nyugdíjak növelésére adva volt a törvényes keret és a gazdasági háttér is országunkban. Az erre fordítható összegeket azonban másra költötte el az államvezetés, és azok a lakosok is részesültek támogatásban, akiknek erre nem volt szükségük. Emiatt felszólítják az állami intézményeket, hogy „az érvényben levő rendelkezésekkel összhangban foganatosítsanak sürgős intézkedéseket a nyugdíjasok védelme érdekében, figyelembe véve az idősek szociális szükségleteit”.