2025. január 22., szerda

Jövő héten döntenek a minimálbérről

Mali állami segítséget ígér a munkaadóknak

A jövő évi minimálbér biztosan több mint 10 százalékkal növekedhet – jelentette ki Siniša Mali pénzügyminiszter a Szociális-Gazdasági Tanács kollégiumának pénteki ülését követően, amelyen az egyeztetések három fordulója után sem tudtak végleges döntést hozni, hanem ezt augusztus 28-ára, azaz jövő szerdára halasztották.

„Csütörtökön azt az álláspontunkat közöltük, hogy a minimálbér növelése legkevesebb két számjegyű lesz, és ez nem kétséges. Hiszem azt, hogy 10 százalékosnál nagyobb arányú lesz az emelés” – mondta Mali újságíróknak a Szerbiai Rádió és Televízió beszámolója szerint. Hozzátette, pillanatnyilag arra összpontosítanak, hogy eleget tehetnek-e a szakszervezeti követelések minimumának, és ki tudják-e egyenlíteni a minimálbért a minimális fogyasztói kosár értékével. Ezt szeretnék elérni, ugyanakkor a munkáltatók elvárásainak is megfelelni úgy, hogy megemelik a keresetek adómentes részét. Egyetlen olyan lépést sem szeretnének tenni, amely munkások elbocsátásához vezetne, ezért igyekeznek megtartani az egyensúlyt. A miniszter azt mondta, hogy a hétvégén folytatják az egyeztetéseket, és kemény munka vár rájuk. Augusztus 28-ára várható a végleges határozat, amikor megtartják a Szociális-Gazdasági Tanács „hivatalos” ülését. A Tanács kollégiumának pénteki összejövetelén Malin kívül részt vett Miloš Vučević kormányfő, valamint a munkáltatók és a szakszervezetek képviselői. 

Vučević pénteken korábban a Prva tévé műsorában azt mondta, először történik meg, hogy a minimálbér olyan szintre emelkedik, hogy majdnem teljesen le tudja fedni a minimális fogyasztói kosár értékét. Szerinte a körülményekhez képest jelentős növelésről van szó, amely nagyobb lesz az inflációnál. Kiemelte: szem előtt kell tartani, hogy gyakran a minimálbér képezi a keresetek alapját, illetve ennek növekedésével arányban emelkedhetnek a fizetések.

A reprezentatív szakszervezetek szerint az átlagos fogyasztói kosár értékének 60 százaléka, azaz 61.800 dinár lenne elfogadható, a munkaadók viszont azt állítják, hogy a bruttó hazai termék várható növekedésének és az infláció alakulásának alapján 8 százalékos növelés lenne reális. (te)

Minimálbérhelyzet a térségben

A biznis.telegraf által begyűjtött adatok szerint az idén Horvátországban a bruttó minimálbér 840, a nettó összeg 677 euró. Montenegróban a bruttó 532, a nettó 450 euró. Bosznia-Hercegovinában a legalacsonyabb fizetés 316, a boszniai Szerb Köztársaságban 460 euró, Észak-Macedóniában 327 euró.
Szerbia tehát az idei 47.154 dináros, azaz 402 eurós minimálbérével pillanatnyilag lemarad Horvátország és Montenegró mögött, viszont megelőzi Bosznia-Hercegovinát és Észak-Macedóniát. 
 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay