2024. november 22., péntek

Mit ér az augusztusban megbeszélt minimálbér-emelés?

A szakszervezetek máris újabb növelést emlegetnek

A kommunális szolgáltatások és egyes termékek drágulása miatt lehetséges, hogy máris semmivé vált a minimálbér 2025-re kialkudott emelése. A szakszervezetek folyamatosan figyelemmel kísérik az árak alakulását, és lehet, hogy már márciusban a legalacsonyabb bér újbóli megemelését követelik, jelezte Zoran Mihajlović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége (SSSS) tanácsának titkára.

„Amikor a minimálbér megemelését követeltük, azt tartottuk szem előtt, hogy szeptembertől, a tanév indulásával együtt egy drágulási hullám is kezdetét veszi, és főképpen az iskolai felszerelések ára meg a kommunális szolgáltatások díja emelkedik. Állandóan figyelnünk kell az árakat, és nem kizárt, hogy már a jövő év márciusában a minimálbér további növeléséért állunk ki. A mostaninál magasabb minimálbért csak januártól számolják el, a nagyobb számlák viszont már most, ősszel várhatók. A minimális keresetért dolgozók valószínűleg már nullán vagy mínuszban vannak, a drágulások miatt az emelés máris semmivé vált, tehát megismétlődik a korábbi gyakorlat. Az áremelkedésekhez az aszály is hozzájárult” – mondta a szakszervezeti vezető a Beta hírügynökségnek.

A minimálbér jövő évi, 53.592 dináros összegében a kormány, a reprezentatív szakszervezetek és a munkaadók képviselői állapodtak meg a Szociális és Gazdasági Tanács augusztusi ülésén. A kormány az idei májusi minimális fogyasztói kosár 53.500 dinárt kivető értékéhez igazította a jövő évi legalacsonyabb bért, majd ezt a kiegyenlítést „történelmi vívmánynak” kiáltotta ki. A tárgyalások kezdetén a szakszervezetek az idei 47.000 helyett még kb. 62.000 dinárt, vagyis 25-30 százalékos emelést követeltek. Ezzel szemben a kormány 9 százalékos növelést kínált fel, végül nagylelkűen megadta a 13,7 százalékot. De hol van még a február, amikor megérkezik az első megemelt minimálbér?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás