2024. szeptember 11., szerda

A németek ellenzik az orosz gázembargót

Az ukrajnai háború kitörése óta az Európai Unióban az orosz földgáz importjának betiltása mindennapi téma. A német kormány azonban nem támogatja ezt a lépést, mivel úgy értékeli, hogy a szankciók nagy károkat okoznának a gazdaságnak. Németországban a szakszervezetek és a munkáltatók is a tiltás ellen foglaltak állást hétfőn.

– A szankcióknak célzottaknak kell lenniük, fontos nyomást gyakorolniuk Oroszországra, és amennyire ez lehetséges, megőrizniük a német gazdaságot. A jelenlegi megbeszélések alapján nem látjuk, hogy ez működne. A gázembargó Németországban a termelés csökkenéséhez vezetne, leépülne az ipar, valamint további munkahelyek szűnnének meg – közölte Rainer Dulger, a BDA munkaadói csoport vezetője és Reiner Hoffmann, a DGB szakszervezeti konföderáció vezetője.

Ahhoz, hogy Németország támogathassa Ukrajnát és nyomást tudjon gyakorolni Oroszországra, elengedhetetlen a stabil gazdaság és munkaerőpiac. A szakszervezetek és a munkáltatók a következő hónapokban új kihívásokkal számolnak, ezért a német gazdaságnak erősnek kell maradnia.

Miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, az Európai Unió ügy döntött, hogy betiltja az orosz szén importját, és Moszkvát soha nem látott szankciókkal sújtotta. Az orosz gáz- és  kőolajimport betiltása is azóta mindennapi téma, de Németország és más országok eddig ebbe nem egyeztek bele, mivel súlyos gazdasági következményektől tartanak. A német vegyiparnak például nagy mennyiségű kőolajra és földgázra van szüksége, ezért az orosz energiaimport leállása tönkretenné az ágazatot. Németországban ugyanis az összes ipari termék mintegy 95 százalékához szükség van vegyipari alapanyagokra.

– Ebben a pillanatban a gázembargó veszélybe sodorná a társadalmi békét Németországban – jelentette be nemrég Robert Habek gazdasági miniszter. Rámutatott arra, hogy most megfontoltan kell cselekedni, megtervezni a szükséges lépéseket, és fontos kitartónak lenni, ha ártani akarunk Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.

Fontos megemlíteni, hogy Németország az orosz gáz egyik legnagyobb importőre, ezért is ellenzi az orosz energiaimport teljes tiltását. A német gazdasági minisztérium szerint az orosz gáztól való teljes leválás leghamarabb 2024 nyaráig lehetséges. Ez azonban nagyban függ attól, hogy milyen gyorsan sikerül átállniuk a megújuló energiaforrásokra, valamint a fogyasztás csökkenésétől. A német kormány ezenkívül azon munkálkodik, hogy növelje a cseppfolyósított földgáz behozatalát.